מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

לימודי מגדר ופמיניזם

על התכנית

המפגש בין מגדר ליהדות הוא נושא אקטואלי, מסעיר ותוסס. המסלול מתמקד בהיבטים החברתיים והתרבותיים של הזהות המגדרית בישראל ובחברה היהודית לדורותיה. נקודת המבט המגדרית תלווה את תכנית הלימודים ממגוון זוויות. נחשף לתיאוריות מגדריות אוניברסליות; אך גם להקשרן המקומי הייחודי. נפגוש מנהיגות והוגות מהעבר ומההווה נתמודד עם סוגיות הקשורות ליחסים בין המינים, למקומה של האישה בישראל בת ימינו ולהשפעת המורשת היהודית על החברה והממשל בישראל. התכנית כוללת יחידה מעשית שתכשיר את הלומדים להוביל שיח מגדרי במקום עבודתם, בקהילתם ובמשפחתם.

לבוגרי המסלול יוענק תואר שני .M.A במדעי היהדות המוכר מטעם המועצה להשכלה גבוהה.

שימו לב, לא ייפתח מחזור חדש של המסלול.

מבנה תוכנית הלימודים במסלול מגדר ופמיניזם

קורסי חובה

תיאוריות פמיניסטיות                                                (2 נ”ז)

נשים יהודיות בפרספקטיבה היסטורית                        (2 נ”ז)

דילמות מגדריות עכשוויות בעולם היהודי                      (2 נ”ז)

קורסי בחירה

שישה קורסים מתוך תכנית המסלול                 (2 נ”ז כל אחד)


סה”כ 18 נ”ז במסלול הראשי. כל סטודנט נדרש ללמוד גם ארבעה קורסי ליבה וחמישה קורסי בחירה ממסלולים אחרים בהיקף 18 נ”ז, ובסך הכול 36 נ”ז לתואר שני.

רשימת הקורסים בתכנית

קורסי חובה
 • תיאוריות פמיניסטיות

  פרופ’ בת־שבע מרגלית שטרן | יום ה׳ |

  מאימתי אישה היא "אדם"? מיהם המגדירים את זהות האישה? לאיזו מטרה? תשובות לשאלות אלה ואחרות בקורס המרתק שלפנינו. לקורס שתי מסגרות דיון: האחת היסטורית והשנייה נושאית (תימתית). במהלך לימודנו נכיר את התיאוריות הפמיניסטיות המרכזיות כפי שהתפתחו בעיקר במרוצת המאה העשרים. ננתח את המגמות העיקריות בחקר הפמיניזם, ונבחן כיצד שינו את עולם החשיבה המודרני, את החברה ומוסדותיה ואת מקומן של הנשים בה. כן נתמקד בסוגיות מרכזיות בחיי הנשים: גוף, משפחה ועבודה, אותן באמצעות כלי הבחינה שנרכוש בקורס. לשם כך נעמיק הכרותנו עם טקסטים פמיניסטיים מכוננים, וננתח מקורות כתובים וויזואליים מגוונים.

קורסי בחירה
 • על מגש הכסף: חברה ומגדר מיישוב למדינה

  פרופ’ בת־שבע מרגלית שטרן |

  "מנגד יצאו נערה ונער ואט-אט יצעדו הם אל מול האומה...אז תשאל...מי אתם? והשנים...יענו לה: אנחנו מגש הכסף שעליו לך ניתנה מדינת-היהודים" (נתן אלתרמן, 1947) מה מלמדים הייצוגים בשירו של אלתרמן על מאוויי החברה הציונית ועל דימוייה העצמי? מה בינם לבין המציאות החברתית ששררה בארץ בשלהי שנות השלושים והארבעים של המאה העשרים? הקורס שלפנינו יתמקד בבחינת התהליכים שעיצבו את החברה הישראלית במעבר מחברה וולונטרית למדינה ריבונית בראי יחסי המגדר. נכיר וננתח את הסוגיות החברתיות המרכזיות עמן התמודדו גברים ונשים בארץ ישראל, נבחן את מקורותיהם התרבותיים, את השגיהם וכשלונותיהם ומשמעותם. לשם כך נעזר במקורות מגוונים בני בהם טקסטים ספרותיים וחזותיים.

 • ייצוגי מגדר בספרות: קריאה ספרותראפית חווייתית

  ד”ר רבקה ברגר |

  ייחודו של הקורס הוא בדרך הקריאה הספרותראפית המונחית. מטרתה של הספרותראפיה בשיטת קובובי היא לפתח בנו יחס של פתיחות כלפי התנסויותינו ורגשותינו ולהקנות לנו נכונות וכושר לחיפוש עצמי ולמודעות. נוזמן לשתף בהדהודים הפנימיים שהטקסטים יעוררו בנו, וכן נתייחס להיבטים המגדריים הכלל אנושיים, המשתמעים מהם. באמצעות דיון מובנה בתהליכים נפשיים שהדמויות בטקסט עוברות, נוכל לרכוש תובנות משמעותיות לגבי עצמנו, להיות מודעים לרגשות שאנו חווים במצבים דומים, ואולי אף להתמודד אתם בצורה שונה בעתיד. הספרותראפיה, כשיטה מובנית, ניתנת לשילוב במסגרות עבודה שונות של המשתתפות.ים.
  נפגוש ייצוגי מגדר בספרות עברית ומתורגמת במגוון טקסטים - מדרשי חז"ל, שירים וסיפורים קצרים מן הספרות העכשווית וקטע מרומן. ביצירות עולות תפיסות מגדר מנקודות ראות נשית וגברית, נפרסות מערכות יחסים בין נשים לגברים, וכן נשאלות שאלות על הקשר בין מגדר לזהות ולמקום חברתי.
  משתתפי הקורס יקבלו מקראה עם כל היצירות.

 • “דברי שיר” – על נשיות ומגדר בהקשר מוסיקלי יהודי וישראלי

  ד”ר ענת רובינשטיין |

  קורס זה יעסוק בייצוג מוסיקלי של מגדרים בהקשר כללי, תוך התמקדות בהווייה המקומית היהודית והישראלית. האם יש דבר כזה מוסיקה ״נשית״ ומוסיקה ״גברית״, וכיצד התפתחו קונבנציות מוסיקליות מגדריות במוסיקה דרמתית, תוכניתית וקלאסית. נדון בדמות האישה על פניה השונים - בנשים (אמיתיות או מומצאות) אשר היוו מקור השראה ליצירות נודעות ובנשים פורצות דרך – מלחינות ומבצעות, ובהיבטים חברתיים ותרבותיים הקשורים במגדר במוסיקה בהקשר יהודי וישראלי.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.