הרשמה ללימודים
תרומה לשכטר
English

מגילת השואה בגרסה מקוונת הניתנת להורדה בחינם

22 באפריל 2014

לראשונה, מגילת השואה עלתה לאתר האינטרנט של מכון שכטר למדעי היהדות לקריאה ולהורדה בפורמט PDF לכל החפץ בכך.

נזכור!

מגילת השואה, הייחודית ליום השואה, בהוצאת מכון שכטר למדעי היהדות וכנסת רבנים העולמית הועלתה השנה לראשונה לאינטרנט והיא זמינה להורדה מכל מקום בעולם בחמש שפות שונות. הרב פרופ’ דוד גולינקין, נשיא מכון שכטר אמר: “כשם שאנו זוכרים את חורבן הבית דרך מגילת איכה ואת סיפור חג הפורים דרך מגילת אסתר, מגילת השואה נכתבה במיוחד על מנת שזכר השואה לא ישכח ולהעניק ליום השואה משמעות מאחדת”. המגילה מורכבת מששה פרקים כנגד ששת המיליונים ובהם מתוארים ייחודיות השואה, החיים בגטו ובמחנה הריכוז ועוד. במהלך השנים מאז יצאה לראשונה התקבלו במכון שכטר למדעי היהדות פניות רבות מקהילות יהודיות בארץ ובעולם להעלות את מגילת השואה, המיועדת לקריאה ביום הזיכרון לשואה, לאינטרנט על מנת לאחד את הקהילות השונות סביב טקסט אחד, לזכר הקורבנות והניצולים. המגילה זמינה בחינם באינטרנט בחמש שפות: עברית, עברית-אנגלית, עברית-צרפתית, עברית-ספרדית ועברית-רוסית.

לוח השנה היהודי סייע מאז ומעולם לגבש את הזיכרון ההיסטורי המשותף של הקהילה היהודית ולאחדה סביב מאורעות ונקודות ציון היסטוריים. עם היעלמותם של ניצולים בשר ודם מחד, והתרבותם של מכחישי שואה מנגד, אובדן זכר השואה מאיים על הזיכרון ההיסטורי של העם היהודי כולו. מגילת השואה, מאת אביגדור שנאן ובעריכת דוד גולינקין ובן-ציון שיים, היא טקסט ליטורגי ראשון מסוגו, המיועד לקריאה בציבור ביום השואה בבתי כנסת, מתנ”סים ומוסדות חינוך.

נשיא מכון שטר למדעי היהדות, הרב פרופ’ דוד גולינקין, בירך על היוזמה וציין כי מטרתה של המגילה היא “לשמש כלי דתי וחברתי משמעותי להנציח את השואה לדורי דורות, המגילה נכתבה על מנת שישתמשו בה ברחבי העולם ביום השואה, זיכרון של אירוע היסטורי דרך עיגונו בפולחן דתי הוא דרכה של הדת היהודית מאד ומתמיד”. במגילה ששה פרקים כנגד ששת המיליונים, המתארים עדויות וזיכרונות של ניצולים ועדים למעשי התופת והאימה של הנאצים ומוקדשים לייחודיות השואה, מחנה העבודה, הגטו, מחנה הריכוז, קינה על השואה ושארית הפליטה. היא כוללת שלושה מבואות, שירים, תפילות וקדיש יתום וכתובה בעברית מודרנית, המתובלת בלשון מקרא ולשון חז”ל.

פרופ’ גולינקין הוסיף כי “הניצולים נעלמים ואיתם העדות החיה. זהו הזמן לקבוע את דפוסי ההנצחה כשעדיין יש קשר חי לניצולים”.

המגילה זמינה להורדה וקריאה בפורמט PDF בחמש שפות:

עברית
עברית-אנגלית
עברית-צרפתית
עברית-ספרדית
עברית-רוסית

עבור מוסדות חינוך ובתי כנסת מכון שכטר ממליץ לרכוש את המגילה בכריכה קשה במחיר 25 ₪ / 7$.
צרו עמנו קשר בטלפון 074-7800625 או בדוא”ל books@schechter.ac.il

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

    דילוג לתוכן