הרשמה ללימודים
תרומה לשכטר
English

מכון שכטר למדעי היהדות והאוניברסיטה הפרוטסטנטית בהולנד (PTHU) זכו במענק ארסמוס + וחתמו על הסכם שיתוף פעולה

11 בנובמבר 2018

מכון שכטר למדעי היהדות והאוניברסיטה הפרוטסטנטית בהולנד (PTHU) זכו במענק ארסמוס + היוקרתי שהאיחוד האירופי מעניק למוסדות אקדמיים. שווי המענק: 50,000 יורו

המענק הנדיב שהעמידה קרן ארסמוס + לשני המוסדות, האוניברסיטה הפרוטסטנטית בהולנד (PTHU) ומכון שכטר למדעי היהדות, מיועד להגביר את שיתוף הפעולה ביניהם ולעודד חילופי סטודנטים, סגל ואנשי מִנהל בין מדינת ישראל להולנד. המענק יאפשר לאנשי סגל משני המוסדות לבקר וללמד במוסד האחר וכן ייתן הזדמנות לתלמידים המעוניינים בכך לשהות תקופה מסוימת מחוץ לסביבת הלימודים הרגילה שלהם ולהיחשף אחרת לתחום מדעי היהדות. “בהגשת המועמדות לקבלת המענק ציינה האוניברסיטה הפרוטסטנטית כי בכוונתה לשתף פעולה עם מכון שכטר, מוסד אקדמי ישראלי המתמקד בלימודי היהדות ושאיתו היא מקיימת קשרים אקדמיים ארוכי טווח. אנו שמחים שהאיחוד האירופי מכיר בחשיבות המחקר של מוסד אקדמי ישראלי ובתרומתו למוסדות אקדמיים אירופיים אחרים” אומר פרופ’ דורון בר, נשיא מכון שכטר למדעי היהדות.

ביום חמישי, 8 בנובמבר 2018 חתמו מכון שכטר למדעי היהדות והאוניברסיטה הפרוטסטנטית בהולנד על הסכם שיתוף הפעולה לשנתיים הקרובות. האירוע החגיגי התקיים במעמד שגריר הולנד בישראל, גילס בשור פלאג.

“בשנים האחרונות הולך וגובר באירופה העניין בלימודי יהדות ובלא מעט מן האוניברסיטאות החשובות שם הוקמו מחלקות ללימוד עברית ומדעי היהדות”, אומר פרופ’ דורון בר, נשיא מכון שכטר. “החשיבות של החילופים עם ההולנדים היא שאנשי סגל ותלמידים משני המוסדות ילמדו על מורכבות התפתחות היהדות בעולם ובארץ ישראל. המשימה של מכון שכטר היא להציג את ‘הפנים האמיתיות’ של היהדות לאורך ההיסטוריה. עניין זה מגביר עוד יותר את התקווה שלי שנמשיך לשתף פעולה עם מוסדות אקדמיים אירופאיים אחרים בחילופי סגל ותלמידים בארץ ובחו”ל. כך אנחנו מצליחים לחשוף את החיים במדינת ישראל בפני התלמידים המבקרים”.

המפגש בין התלמידים למדעי היהדות מאירופה עם עמיתים וחוקרים בארץ ולהיפך יביא לחילופי ידע בשני הכיוונים; בפרט, תינתן הזדמנות לתלמידים האירופיים ללמוד בתחומים שבהם מתמחים החוקרים במכון שכטר. “התלמידים המגיעים מחו”ל יכולים ללמוד מחוקרים שמתמחים בנושאים שאינם נפוצים במפה האקדמית האירופאית. הם יכירו מקרוב את המקורות למחלוקות עתיקות ומודרניות כאחת בהן התפצלותה של הדת הנוצרית מן היהדות, המתחים בבית המדרש הקדום, המחלוקת בין תנועת החסידים ומתנגדיה, והעימותים בירושלים בין היישוב הישן ובין תנועות העלייה. ירושלים היא המקום ללמוד נושאים אלה” אומר ד”ר פינחס מנדל ממכון שכטר. מנגד, יוכלו תלמידי מכון שכטר וסגל המרצים שלו לשהות באמסטרדם ולהמשיך במחקרם על אודות הקהילה היהודית החשובה; על התגבשותה של קהילת האנוסים שם; ועל מקומו והגותו של הפילוסוף היהודי־הולנדי ברוך שפינוזה שחי באמסטרדם במאה ה־17.

“היוזמה לכינון שיתוף הפעולה עם מכון שכטר עולה בקנה אחד עם העניין הרב שהולנד ובייחוד הכנסייה הפרוטסטנטית ההולנדית מגלות זה שנים רבות ביהדות ובישראל” אומרת ד”ר ליווה טיגלס מהמחלקה ללימודי יהדות באוניברסיטה הפרוטסטנטית. “ב־PTHU מלמדים לא פחות משלושה פרופסורים למדעי היהדות אשר אחד מהם מתמקד ביחסים בין יהודים לנוצרים. לאור הקשר האקדמי ארוך הטווח עם שכטר, ומכיוון ששני המוסדות הם בתי ספר אקדמיים קטנים המציעים שילוב דומה של מחקרים אקדמיים, PTHU ראתה בשכטר שותפה טבעית במענק ארסמוס +. סטודנטים ישראלים שיגיעו לאמסטרדם יוכלו ללמוד קורסים על הברית החדשה, היסטוריה, ליווי רוחני ועוד והם גם יזכו להזדמנות להיחשף לקהילות היהודיות ולמוסדות של הולנד אשר ממוקמים באמסטרדם. הסטודנטים ההולנדים יוכלו ללמוד קורסים על ירושלים בירושלים וללמוד מפי מומחים ישראלים בתחום מדעי היהדות והתנ”ך. סטודנטים לתואר שלישי יוכלו לבלות זמן מה בישראל בעת ביצוע מחקרם ולהתייעץ עם מומחים ישראלים. חילופי צוותים יאפשרו למרצים ולחוקרים ללמד בסביבה אחרת ולקיים אינטראקציה עם התלמידים ועם עובדי המוסד המארח”.

צפו בהרצאות המלאות מהאירוע

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

    דילוג לתוכן