מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

דבר הדיקנית

14 בדצמבר 2023

חַיָּב אָדָם לְבַקֵּשׁ תָּמִיד, בְּכָל עֵת וּבְכָל שָׁעָה,

שֶׁיִּהְיֶה לוֹ יַחַס יָשָׁר, עַצְמִי, בִּלְתִּי־אֶמְצָעִי,

לֹא עַל דַּעַת אֲחֵרִים וְלֹא לְפִי רוּחָם אוֹ לְפִי טַעְמָם שֶׁל אֲחֵרִים,

כִּי אִם עַל דַּעַת עַצְמוֹ, וּלְפִי מָה שֶׁהוּא וּכְמוֹ שֶׁהוּא,

אֶל הַטֶּבַע, אֶל הַהֲוָיָה, אֶל הַחַיִּים, אֶל הָאָדָם, אֶל עַצְמוֹ.

 

א״ד גורדון

 

סטודנטים יקרים, סטודנטיות יקרות,

אני שמחה לכתוב לכם לקראת פתיחה של שנת הלימודים תשפ”ד. הימים הם ימים קשים ומאתגרים מבחינות רבות, וגם ההחלטה על פתיחת השנה לא הייתה פשוטה. מסיבה זו השתדלנו להיות בקשר עם כל אחת וכל אחד מכם בשבועות האחרונים כדי להבין בצורה הטובה ביותר באיזה מצב אתם נמצאים, והאם אתם יכולים ונכונים להתחיל את שנת הלימודים. לשמחתנו רובכם עניתם בחיוב ואף בהתלהבות, ומסיבה זו בחרנו לפתוח את השנה בעת הזאת. יחד עם זאת, בין תלמידי המכון ומוריו ישנם גם משרתי מילואים ובני (ובנות) זוגם, אזרחים שפונו מבתיהם, ומתנדבים העושים עבודת קודש. ליבנו אתכם, אנחנו חושבים עליכם, ונעשה כל מאמץ לסייע לכם בהשלמת הלימודים שאתם מחסירים כעת.

מטבע דברים הרגשות מעורבים: לצד מתח ואי וודאות שאופפים את כולנו אנחנו שמחים לחזור לשגרה של לימודים ולמצוא נחמה במקורות שלנו ובמורשת התרבותית היהודית העשירה והמגוונת שלנו. יש בכך ביטוי ברור לחוסן שלנו ולרצון להיות ביחד ולתמוך זה בזה בימים אלו. החוסן התרבותי והרוחני שלנו הוא נכס יקר ערך ותפקידנו  להתעקש, לא להרפות, ולהמשיך בלימוד ובעשייה.

לפני כחודשיים, בסמוך לפרוץ המלחמה, כתבתי לכם מכתב אחר לקראת פתיחת שנת הלימודים, מכתב שבו התייחסתי בכאב רב לשבר העמוק שהתחולל בחברה הישראלית בשבועות ובחודשים שקדמו לשמחת תורה תשפ”ד. בין היתר כתבתי שם: “דווקא בימים קשים אלו אנו סבורים כי היהדות צרכה לחבר ולאחד ולא להפריד ולזרוע שנאה. כולי תקווה כי הלימודים שלכם במכון יחזקו תחושה זו ויהפכו אתכם לשותפים שלנו במסר החשוב הזה”.

נראה שעבר נצח מאז אותם הימים, והאירועים הנוראים של השבעה באוקטובר לימדו אותנו משהו על אחדות, סולידריות וערבות הדדית. אני מקווה ומתפללת שנמשיך לשמר ערכים אלו, ובטוחה שהלימודים במכון שכטר יתרמו תרומה חשובה לשימורם. אנחנו מאמינים ביהדות שמחברת ומאחדת בין חלקים שונים בחברה הישראלית, ושהיהדות שייכת לכולנו, וכל מי שחפץ יבוא ויטול מלוא חופניו.

יותר מתמיד, אנחנו כאן בשבילכם ושמחים לסייע בכל מה שניתן. כולכם מוזמנים לפנות בכל עניין לנעמי דופרה המזכירה האקדמית: academia@schechter.ac.il  ליועצות האקדמיות ואליי.

אני מאחלת לכולכם שנת לימודים פורייה, מעשירה ומעניינת. אני מקווה שהלמידה והעיסוק במורשת המשותפת שלנו ובארון הספרים היהודי יביאו לנו מזור ונחמה ויטעינו אותנו בכוח ובתקווה, ויחזירו אותנו אל עצמנו, אל החיים, ויחזקו בנו את רוח האדם ואת כל מה שמחבר בינינו.

 

ד”ר נעה יובל-חכם

דיקנית

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

  מתעניינים בלימודים במכון שכטר?

  נשמח להיות בקשר. נא השאירו פרטי התקשרות וניצור איתכם קשר בהקדם

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיותתנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.