הרשמה לתואר שני
תרומה לשכטר
English

תפילת נשים

13 ביוני 2019

300 נשים מכל הארץ בגילים 12 ועד 93 ישתתפו זו השנה העשרים בתפילת שחרית משותפת שתתקיים ביום הלימוד הארצי העשרים לנשים מסורתיות במכון שכטר בירושלים.

ביום הלימוד שיתקיים ביום שישי 21 ביוני 2019 יתכנסו נשים מכל הארץ לתפילת בוקר, הרצאות, סדנאות, מדיטציה, שירה, ארוחת צוהריים ועוד. "המטרה היא לחבר נשים יחדיו באמצעות לימוד טקסטים יהודיים ולשבור את המחיצות של גיל, עדה ומצב סוציואקונומי בין הנשים". האירוע נערך בשיתוף מכון שכטר למדעי היהדות, ליגת הנשים ליהדות מסורתית והתנועה המסורתית.

יום הלימוד הארצי לנשים מסורתיות יתקיים זו השנה העשרים במכון שכטר למדעי היהדות והשנה יעסוק בנושא "נשים משנות את העולם – בקול וברוח: מהתנ"ך עד היום". לאורך היום יתקיימו לימודים משותפים והרצאות על נשים שחיו בתקופת המקרא ובתקופות מאוחרות יותר ושהשאירו את חותמן עד לימינו, על אמונת נשים ומה שמייחד אותה ועוד. באחד מן המושבים ישתתפו שלוש רבות: אורתודוקסית, מסורתית ורפורמית אשר יספרו על קשריהן עם אוכלוסיית האחר (זרים, מיעוטים ולהט"בים). המשתתפות תגענה מכל רחבי הארץ: מקיבוץ אדמית שבצפון ועד מצפה רמון שבדרום, כשליש מתוכן הן עולות חדשות. את ההרצאות מובילות מרצות ממכון שכטר, רבות מכל הזרמים שחלקן הוסמכו בבית המדרש לרבנים ע"ש שכטר, חזניות, סופרות, נשות רוח ועוד.

את יום הלימוד מארגנת זה עשרים שנה דיאן פרידגוט אשר נולדה בשנת 1939 בארה"ב (בת 80), עלתה לארץ בשנת 1983 והתיישבה בירושלים, נשואה ואם לחמישה. את המפעל היא החלה בשנת 2000 בתמיכתה של רקטור מכון שכטר דאז פרופ' אליס שלוי אשר תשתתף ביום הלימוד גם כיום בגיל 93: "המטרה היא לחבר נשים יחדיו באמצעות טקסטים יהודיים ולשבור את המחיצות של גיל, עדה ומצב סוציואקונומי בין הנשים. זה נותן לנו אפשרות לבטא את עצמנו בחופשיות שלא הייתה מתאפשרת בקבוצות מערובות" אומרת פרידגוט. בגלל קשיי השפה והאתגרים שבהתאקלמות בארץ שדיאן חוותה בעצמה, היא הבינה שיש צורך בהרצאות בארבע שפות – אנגלית, עברית, רוסית וספרדית – וכך היא מאפשרת לנשים לחוות את החוויה בשפה המוכרת להן.

"לנשים יש יכולות להזדהות ולראות דברים מעבר לגיל. טמון בהן הצורך לתת תמיכה לאנשים אחרים שחווים אתגרים. השיתוף הוא משהו טבעי, הן מסוגלות להביע אמפתיה גם לכפי מישהו שהן לא מכירות. אנו רגילות לתת תשומת לב לאנשים ורוצות להיות חלק ממשהו". היא מוסיפה ומספרת כי ההרגשה בימים הללו מיוחדת מאוד: "זו לא הרגשה כמו בסמינר לימודי רגיל: התחושה היא של בניית קהילה נשית באמצעות לימודי היהדות ועובדה היא שרוב המשתתפות מגיעות שנה אחר שנה כבר עשרים שנים."

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים


גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

דילוג לתוכן