מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

נשיא חדש למכון שכטר: פרופ’ דורון בר

30 בנובמבר 2015

פרופ’ דורון בר, גיאוגרף היסטורי ודור שביעי למשפחה ירושלמית, יעמוד בראש מכון שכטר למדעי היהדות.

לאחר שנים רבות בתפקיד, הרב פרופ’ דוד גולינקין מסיים את תפקידו כנשיא מכון שכטר למדעי היהדות ובמקומו מונה פרופ’ דורון בר כנשיא החדש של המכון. פרופ’ בר הוא גיאוגרף היסטורי שלתפישתו, ניתוח של מקומות ואירועים היסטוריים עשוי להסביר פעמים רבות תופעות שהן חלק מן הנוף והרחוב הישראלי של ימינו. מחקריו עוסקים בתולדות המקומות הקדושים העממיים והלאומיים במדינת ישראל, ביניהם הכותל המערבי, הר הבית, יד ושם והר הרצל והוא מלמד על נושאים אלו שנים רבות במכון שכטר. “האתגר הגדול שלי כנשיא החדש של מכון שכטר הוא להפוך את מדעי היהדות, את העיסוק בהיסטוריה ובהגות היהודית, את החינוך היהודי ואת המדרש לרלוונטיים הרבה יותר לחברה הישראלית המודרנית מאשר הם כיום”.

פרופ’ דורון בר הוא דור שביעי למשפחות ירושלמיות אשר התגוררו בעבר בעיר העתיקה של ירושלים. פרופ’ בר הוא גיאוגרף היסטורי ומרצה במסלול לימודי ארץ ישראל: תרבות ומרחב במכון שכטר למדעי היהדות. הוא בעל תואר דוקטור בגיאוגרפיה מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים והשלים את לימודי הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת מרילנד שבארה”ב. פרופ’ בר החל את דרכו במכון שכטר בשנת 2000 כמרצה ללימודי ארץ ישראל, מונה למרצה בכיר בשנת 2009 ולפרופ’ חבר בשנת 2015. בשלוש השנים האחרונות שימש כדיקן המכון ובנובמבר 2015 מונה לנשיא.

מחקריו של פרופ’ בר בוחנים את ההיסטוריה של הנוף הארץ ישראלי מנקודת מבט עכשווית ודידקטית. לאחרונה הוא מתמקד בהתפתחותם של המקומות הקדושים העממיים והלאומיים בישראל. הוא כתב וערך חמישה ספרים ועשרות מאמרים בתחום התמחותו, ביניהם מחקרים על הכותל המערבי לאחר מלחמת ששת הימים, יד ושם והר הרצל. ספרו האחרון שיצא לאור בקיץ 2015 בהוצאת מאגנס הוא “אידאולוגיה ונוף סמלי: קבורתם בשנית של אנשי שם יהודים באדמת ארץ ישראל 1967-1904”.

על תפילת יהודים בהר הבית: “עד לשנת 1967 יהודים לא עלו להר הבית, הן לאור התנגדות הממסד הרבני והן בשל איסור המוסלמים”, אומר פרופ’ בר, “אך ההוויה שנוצרה לאחר מלחמת ששת הימים שינתה את המציאות ההיסטורית הזו”. “כאשר אני מבקר מדי שנה בהר הבית יחד עם תלמידיי לשם לימוד ההיסטוריה של המקום, אני לא שוכח לרגע את העובדה שהמקום התקדש במהלך ההיסטוריה למאמיני שלוש הדתות המונותאיסטיות, תופעה שהיא יוצאת דופן בעולם כולו”.

על הכותל המערבי: “מרתק לראות כיצד חלו ב-500 השנים האחרונות, במיוחד ב-50 השנים האחרונות, שינויים כה רבים במקום. כחוקר מקומות קדושים יהודיים, בספרי ‘לקדש ארץ: התפתחות המקומות הקדושים היהודיים במדינת ישראל, 1948-1968′ אני מראה כיצד בחודשים שלאחר מלחמת ששת הימים, עם העברת ניהול הכותל המערבי לידי משרד הדתות, התהוותה המציאות שמוכרת לנו עד היום שם וסביר להניח שתישאר כך גם בשנים הבאות”.
על ירושלים באופן כללי: “יש בירושלים צירוף יוצא דופן של עבר והווה שמשולבים אחד בשני בצורה שבלתי ניתנת להפרדה, מה שהופך את החיים בעיר הזאת, את העבודה והמחקר עליה למיוחדים ומעניינים כל כך”.

מכון שכטר למדעי היהדות בירושלים הוא מוסד אקדמי לתואר שני במדעי היהדות עם מגוון התמחויות לימוד, אשר שואף לעמוד בחוד החנית של לימוד ומחקר מדעי היהדות בארץ ובעולם ורואה בעצמו שחקן מרכזי עם תפקיד חשוב ומשמעותי בחברה הישראלית, שמתחבטת בשנים האחרונות רבות בזהותה. “האתגר הגדול, דווקא בתקופה שבה מדעי הרוח הולכים ושוקעים מבחינת מספר התלמידים, הוא להראות כיצד ניתן ללמוד ולהסתמך על שנאמר, נהגה ונעשה בעבר ובהווה, כאשר אנחנו עסוקים בבנייה עצמית של חברה ישראלית עכשווית. מדובר במרכיב שבדרך כלל אנשי אקדמיה, הנמצאים ב”מגדל השן”, אינם מודעים לו ולא שואפים אליו.” אומר פרופ’ בר. “לנו, כמכון שכטר, ישנה מחויבות גדולה להשיג מטרות אלו ולהשפיע בצורה חיובית על החברה הישראלית ולתרום לה תרומה משמעותית. אנו שואפים שתלמידינו ישתמשו בידע שנרכש אצלנו וינחילו אותו – בכיתות שבהן הם מלמדים, במשרדים שבהם הם עובדים או בשבילים או במסלולים שבהם הם מסיירים ומדריכים את חניכיהם”.

פרופ’ בר מחליף בתפקידו את פרופ’ דוד גולינקין לאחר שנים רבות של שירות מסור, בהתאם לתקנות המועצה להשכלה גבוהה. פרופ’ גולינקין מונה כעת לנשיא שוחרי שכטר בע״מ, ארגון ללא מטרת רווח אשר מטרתו גיוס כספים למכון שכטר. חבר הנאמנים של מכון שכטר מינה אותו כנשיא בדימוס של מכון שכטר והוא ימשיך לשמש כפרופסור לתלמוד והלכה במכון.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.