מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

משלחת של משפטנים בכירים מקנדה התארחה בישראל במסגרת כנס ״חוק ומשפט בישראל”

25 בדצמבר 2016

משלחת של כעשרים עורכי דין ושופטים מקנדה התארחה בשבוע שעבר בכנס “חוק ומשפט בישראל” שנערך על ידי מכון שכטר למדעי היהדות בירושלים. הסמינר בן החמישה ימים הוקדש לנושא “שימור הביטחון, שלטון החוק, הדמוקרטיה ודרך החיים היהודית שלנו” וכלל מפגשים עם משפטנים בכירים במערכת המשפט הישראלי.

חברי המשלחת השתתפו באירוע קבלת פנים חגיגי במסעדת RoofTop שבמלון ממילא בירושלים ושמעו את שופטת ביהמ”ש העליון בדימוס, השופטת דליה דורנר. השופטת דורנר סיפרה למשתתפים, אשר לרובם זו הפעם הראשונה בישראל ושחלקם אינם יהודים, על צביונה המיוחד של המדינה, כדמוקרטית ויהודית. “על ישראל לאחד בין שני הערכים הללו. יש ערכים ביהדות שמתמזגים בקלות עם הדמוקרטיה. במגילת העצמאות האבות המייסדים בחרו בחופש, צדק ושלום כערכים בסיסיים שעליהם מושתתת המדינה, ואף אחד לא יוכל לשנות את זה”, אמרה.

בהמשך ביקרה המשלחת בבית המשפט העליון בירושלים ושוחחה עם סגן נשיאת בית המשפט העליון, השופט אליקים רובינשטיין, אשר הסביר לאורחים על ההבדלים בין בית המשפט העליון בישראל לזה שבמדינות מערביות אחרות, ועל הייחודיות של בית משפט זה. רובינשטיין התייחס לסוגיות שעל סדר היום של בית המשפט – מסוגיית ההסדרה ועד מינוי שופטי העליון.

מבית המשפט העליון המשיכה המשלחת למשרד המשפטים שבמזרח העיר לשיחה מרתקת עם פרקליט המדינה, שי ניצן, שהסביר לנוכחים על הקשיים שבשמירה על זכויות אדם בזמנים של חוסר יציבות ביטחונית.

ביום חמישי המשתתפים הקשיבו להרצאה מאלפת מפיו של ראש המוסד התשיעי, מר אפרים הלוי, בריטי במוצאו ואיש מרתק, אשר נשא בפני הנוכחים הרצאה בנושא יחסי הכוחות בין המדינות ארה”ב, רוסיה וישראל, והאינטרס של כל אחת מהן במזרח התיכון. הלוי התחייב בפני הנוכחים כי “ישראל בלתי ניתנת להשמדה”, ואף הוסיף כי “איראן מעולם לא הייתה ולעולם לא תהייה איום קיומי על מדינת ישראל. אין אף מדינה או ישות היום המהוות איום קיומי על מדינת ישראל”, אמר.

בשישי אחר הצהריים התכנסו חברי המשלחת להמשך הרצאות במרכז נווה שכטר הממוקם בשכונת נווה צדק התל אביבית. בין האורחים שהרצו בפניהם היה פרופ’ גדעון ספיר מאוניברסיטת בר-אילן, מועמד לתפקיד שופט בית המשפט העליון. פרופ’ ספיר הסביר לנוכחים על סוגיית השבת במציאות המשפטית הישראלית, העסקת עובדים ביום זה והפתרונות היצירתיים שמצאה מערכת המשפט בבואה לאזן בין שני הערכים, האחד יהודי והשני דמוקרטי – הזכות ליום מנוחה וחופש העיסוק המעוגן בחוק בסיסי.

המשלחת היא פרי יוזמתם של הרב ג’ונתן אינפלד מקהילת בית ישראל בוונקובר ואחד מחברי קהילתו, עו”ד הווארד מיקלסון. מדי שבוע מתאספים בוונקובר מספר עורכי דין יהודים ולא-יהודים, כחלק מקבוצה של חוק ולימוד עבור משפטנים, במהלכה הם עוסקים בנושאים העכשוויים בחוק האזרחי ונפגשים עם מרצים אורחים. מטרת הביקור בישראל הייתה לאפשר לקבוצה של מנהיגי דעה קנדיים לסקור מקרוב את הנושאים החברתיים, הצבאיים והפוליטיים שעל סדר היום הישראלי, הן מנקודת המבט של המשפט האזרחי והן מנקודת המבט של ההלכה והמסורת היהודית.

לאור הקשר ארוך הטווח של הרב אינפלד עם מכון שכטר למדעי היהדות בירושלים, מכון שכטר נבחר לפתח ולהוציא לפועל את תכנית הלימוד של המשלחת.

למידע נוסף
שלי פז shepaz@gmail.com, 054-248-8086

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.