הרשמה לתואר שני
תרומה לשכטר
English

מינויים חדשים במכון שכטר

18 בנובמבר 2015

לאחר שנים רבות בתפקיד, הרב פרופ’ דוד גולינקין מסיים את תפקידו כנשיא מכון שכטר למדעי היהדות ובמקומו מונה פרופ’ דורון בר כנשיא החדש של המכון. ד”ר ארי אקרמן התמנה לתפקיד דיקן מכון שכטר.

הרב פרופ’ דוד גולינקין סיים את תפקידו כנשיא מכון שכטר למדעי היהדות לאחר שנים רבות של שירות מסור, בהתאם לתקנות המועצה להשכלה גבוהה. פרופ’ גולינקין מונה כעת לנשיא שוחרי עמותות שכטר בע״מ, ארגון חינוכי ללא מטרת רווח אשר מטרתו גיוס כספים לעמותות שכטר. חבר הנאמנים של מכון שכטר מינה אותו כנשיא בדימוס של מכון שכטר והוא ימשיך לשמש כפרופסור לתלמוד והלכה במכון.

פרופ’ גולינקין ייסד ומנהל את המכון לחקר ההלכה ויישומה שליד מכון שכטר שמטרתו לפרסם ספרי הלכה ושו”ת לארץ ולתפוצות. כמו כן, הוא המנהל של המרכז לחקר האשה בהלכה שליד מכון שכטר שמטרתו לפרסם תשובות וספרים על מעמד האשה בהלכה וכן תשובות וספרי הלכה שנכתבו על ידי נשים. פרופ’ גולינקין חיבר וערך 49 ספרים – ביניהם “גנזי ראש השנה”, “הגדת שכטר”, ו”מעמד האישה בהלכה” – ופירסם כמאתיים מאמרים, תשובות ודרשות. מדי חודש הוא כותב טור בשתי שפות בשם “עשה לך רב” / “Responsa in a Moment” שנשלח אלקטרונית לרשימת תפוצה רחבה. ביוני 2014, נבחר פרופ’ גולינקין על ידי הג’רוזלם פוסט כאחד מחמישים היהודים המשפיעים ביותר בעולם.

פרופ’ דורון בר, דור שביעי למשפחה ירושלמית אשר התגוררה בעבר בעיר העתיקה של ירושלים. פרופ’ בר הוא גיאוגרף היסטורי ומרצה במסלול לימודי ארץ ישראל: תרבות ומרחב במכון שכטר למדעי היהדות. הוא בעל דוקטורט בגיאוגרפיה מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים והשלים את לימודי הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת מרילנד שבארה”ב. פרופ’ בר התחיל את דרכו כמרצה במכון שכטר בשנת 2000. בשנת 2009 מונה למרצה בכיר וכיועץ אקדמי ללימודי ארץ ישראל, בשנת 2012 מונה לדיקן, ובשנת 2015 מונה לפרופסור חבר במכון.

מחקריו של פרופ’ בר בוחנים את הגיאוגרפיה ההיסטורית של ארץ ישראל בשלהי העת העתיקה, וכן את ההתפתחות של המקומות הקדושים ותופעת העלייה לרגל החל מהעת העתיקה ועד למאות ה-19 וה-20. הוא כתב וערך חמישה ספרים ועשרות מאמרים בתחום התמחותו, ביניהם מחקרים משמעותיים על הכותל המערבי לאחר מלחמת ששת הימים, יד ושם והר הרצל. ספרו האחרון שיצא לאור בקיץ 2015 בהוצאת מאגנס, “אידאולוגיה ונוף סמלי: קבורתם בשנית של אנשי שם יהודים באדמת ארץ ישראל 1967-1904”, בוחן באמצעות תיעוד מפורט ובלוויית תצלומים, את מסעותיהם של אישים יהודיים ביניהם מנהיגים, גיבורים, אנשי רוח ועוד, אשר נפטרו בניכר והובאו מספר שנים לאחר קבורתם הראשונה לקבורה בשנית באדמת ישראל. כתבה שפורסמה באתר Times of Israel מתחקה אחר סיפוריהם של מספר אישים שנקברו בהר הרצל.

ד”ר ארי אקרמן, מרצה בכיר למחשבת ישראל וחינוך יהודי במכון שכטר למדעי היהדות, מונה בסתיו 2015 לדיקן מכון שכטר. ד”ר אקרמן החל ללמד במכון שכטר בשנת 2002, והחל משנת 2005 לשמש כיועץ אקדמי לתואר שני ולתכנית מנהיגות חינוכית תל”י. את עבודת הדוקטורט במחשבת ישראל כתב באוניברסיטה העברית והשתתף בכתיבה ובעריכה של מגוון מאמרים וספרים הבוחנים את גישתם של הוגי דעות מימי הביניים והעת החדשה ובגישות פילוסופיות של חינוך יהודי. ספרו האחרון הוא “דרשות ר’ זכריה הלוי סלדין” בהוצאת מקיצי נרדמים.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים


גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

דילוג לתוכן