הרשמה ללימודים
תרומה לשכטר
English

השקת מדרש אסתר רבה – מהדורה מדעית 1.3.15

19 בפברואר 2015

חדש מהוצאת מכון שכטר למדעי היהדות: מדרש אסתר רבה – מהדורה מדעית

מאת יוסף תבורי וארנון עצמון
עורך ראשי דוד גולינקין

אירוע השקה יתקיים ביום ראשון, י’ באדר תשע”ה, 1.3.15 בשעה 19:00
במכון שכטר למדעי היהדות, רחוב אברהם גרנות 4, ירושלים (בסמוך למוזיאון ישראל)

מברכים: פרופ’ דוד גולינקין, פרופ’ חיים מיליקובסקי, יו”ר: ד”ר תמר קדרי
בהשתתפות: פרופ’ (אמריטוס) אביגדור שנאן, ד”ר אופיר מינץ-מנור, ד”ר שרה אופנברג, והמהדירים פרופ’ יוסף תבורי וד”ר ארנון עצמון

על המהדורה המדעית החדשה של מדרש אסתר רבה:
מגילת אסתר שונה משאר ספרי התנ”ך והיא בעלת אופי ייחודי משלה. במשך הדורות משכה אליה תשומת לב רבה של הלומדים, וזכתה לריבוי יוצא דופן של מדרשים. תופעה זו נובעת מתוכנה הסיפורי-עלילתי של המגילה, וגם מסגנונה המושך, הממשיך להיות אקטואלי לחיי היהודים בנכר עד היום. פרט לכך למגילת אסתר יש מקום מרכזי בחיי התרבות והרוח, ובמיוחד בשיח הציבורי סביב חג הפורים ו”שבת זכור”. אחד מהמדרשים המקיפים, ואולי המקיף ביותר, על מגילת אסתר הוא “מדרש אסתר רבה”, שיצא לאחרונה לאור במהדורה מדעית בהוצאת מכון שכטר למדעי היהדות.

יסודותיו של “מדרש אסתר רבה” בארץ ישראל בתקופת האמוראים ועריכתו האחרונה נעשתה ככל הנראה באירופה במאה ה-11. במשך דורות רבים נמסר המדרש בעל פה, ולאחר מכן בכתבי יד. לפני כחמש מאות שנה הודפס המדרש לראשונה בקושטא, ומאז הוא נדפס פעמים רבות על פי אותו נוסח. כפי שקרה בחיבורים נוספים, גם במדרש זה נפלו טעויות רבות בנוסח שבדפוס. ואולם, כיום יש בידי המחקר אמצעים רבים לשחזור הנוסח המקורי והקדום של המדרש, בעזרת כתבי יד עבריים עתיקים, וקטעי גניזה הפזורים בספריות ברחבי העולם.

במשך למעלה מעשר שנים שקדו ד”ר ארנון עצמון ופרופ’ יוסף תבורי, שניהם מהמחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן, על שחזור הטקסט המקורי הקדום של “אסתר רבה”, וכעת זכו לסיים את המלאכה. המהדורה יצאה לאור במסגרת “מפעל המדרש” שבמכון שכטר למדעי היהדות, ובסיועו של נשיא המכון פרופ’ דוד גולינקין. המהדורה כוללת מספר מדורים שהחשוב שבהם הוא פירוש מדעי, הכולל הסברים על מבנה ומשמעות המדרש. מטרת הפירוש לתווך בין הקורא המודרני לבין הטקסט הקדום העומד לפניו. המהדורה כוללת גם מבוא מפורט על המדרשים על מגילת אסתר בכלל ועל מדרש זה בפרט.

מדרש זה חושף בפנינו תמונה ססגונית ומלאת חיים של גיבורי המגילה ושל שושן הבירה. כך לדוגמה אנו שומעים על הרקע ההיסטורי הרחב למעשה המגילה והקשר שלו למקדש בארץ ישראל. אנו עדים להתרחשויות הדרמטיות מאחורי הקלעים שהביאו להדחתה של ושתי ולהמלכתה של אסתר תחתיה. תמונות חיות מתווספות לעלילת המגילה כדוגמת הוויכוח המתנהל בין החודשים והימים בעת שהמן הפיל את הגורל שלו, או המריבה שנפלה בין העצים בשאלה על מי יתלה המן. זהו לבוש חדש שניתן למגילת אסתר על ידי החכמים וכעת נגיש לכל דורש.

מדרש אסתר רבה במבצע מיוחד לקראת פורים: 65 ₪ בלבד במקום 80 ₪. 

לפרטים נוספים ולתיאום ראיונות:
מוריה קרסגי, רכזת תקשורת ויחסי ציבור, מכון שכטר למדעי היהדות
משרד: 074-7800676 | נייד: 050-8670051

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

    דילוג לתוכן