מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

גלוי ונעלם

13 ביוני 2016

תערוכה חדשה של האמנית רות קסטנבאום בן-דב מוצגת בימים אלה במכון שכטר למדעי היהדות בירושלים ומעוררת למחשבה מספר נושאים העוסקים בסוגיות רגישות.

ביצירותיה מבקשת האמנית לעורר את המודעות לשאלות הנוגעות בקדושת ירושלים, הן ליהודים והן למוסלמים, במעמדם ובמקומם של כתבי הקודש והטקסים ביהדות בעולמה ובעולמם של הצופים, ובשאלות נצחיות העוסקות בגורלות בני אנוש.

עולמה העשיר והשופע של קסטנבאום בן-דב, הן בתחום המחשבה היהודית והן בתולדות האמנות, מתבטא בציטוטים הטקסטואליים והוויזואליים שבציוריה.

התערוכה המוצגת במקום סמלי, בקומת בית המדרש במכון שכטר, במקום שבו סטודנטים וחוקרים מתחום היהדות מעלים ומתחבטים בשאלות קיומיות לא פשוטות. העבודות בתערוכה נבדלות מבחינה נושאית, אך בכולן שולטת שׂפתה האופיינית של היוצרת. נושאי חטיבות העבודות הם: שטיחי תפילה עם מִתווים, זֵכֶר בגוף הטקסט וציור חדש שטרם הוצג – “ציור כפירה ואמונה חורפי”. יצירה אחרונה זו מעידה על הלך מחשבתה ונטייתה של היוצרת, לפיה נהוג אמנם לחשוב כי כפירה ואמונה הם ניגודים סותרים, אך הצבתם זה לצד זה מעוררת דיון ומחשבה פולמוסית ולעיתים ביקורתית.

מאפיין עיקרי נוסף, החוזר ונשנה ביצירות של קסטנבאום בן-דב ואשר על שמו קרויה התערוכה, הוא הגלוי והנעלם על בד הציור. נדמה לעיתים שהציורים בתערוכה מתחילים בסגנון ריאליסטי ברור ונשלמים כציורים מופשטים, אשר הצבעים והיחסים ביניהם נעשים לנושא הציור.

התערוכה מבקשת להמשיך לפתח את ההתבוננות החוקרת בנשגב ובקדוש וביטויו באמנות, ולהעמיד במרכזה שאלות של אמונה וספק.

אוצרת התערוכה היא שירה פרידמן המסבירה כי בעבודותיה גורמת האמנית לצופה להרהר ולחשוב מחדש על דברים שהוא רגיל להביט בהם מזווית שונה לגמרי. ליווי וייעוץ ע”י ד”ר שולה לדרמן, מרצה לאמנויות ביהדות במכון שכטר.

התערוכה מציגה בימים אלו בקמפוס החדש של מכון שכטר למדעי היהדות (רח’ אברהם גרנות 4, ירושלים) והיא פתוחה לקהל הרחב בימים א’-ה’ בין השעות 17:00-09:00.

לפרטים נוספים ותיאום ראיון עם האמנית/האוצרת: שלי פז – 054-248-8086

ציור כפירה ואמונה חורפי, שמן על בד, 2016, רות קסטנבאום בן-דב

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.