הרשמה ללימודים
תרומה לשכטר
English

חדשות / אירועים

יהדות ואבולוציה – הילכו שניהם יחדיו?

המרכז לחקר היהדות בראי האבולוציה במכון שכטר למדעי היהדות ומרכז אדלשטיין באוניברסיטה העברית משיקים תכנית הרצאות חדשה- שישה מפגשים.

יהדות ואבולוציה – הילכו שניהם יחדיו?

פרטי האירוע

תאריך:
מיקום: חדר הסמינרים שבמרכז אדלשטיין, בניין לוי, האוניברסיטה העברית, קמפוס גבעת רם, ירושלים
פרטים:

טלפון - ד"ר נעמי דר, 052-7029617 | ד"ר פול שרל פוקס, 050-7616901

דוא"ל - naomi.dar@gmail.com | shrell_fox@schechter.ac.il

שריון ביומן:

לחצו להוספת האירוע ללוח שנה

חשוב לדעת: פתוח לקהל הרחב

בכל העולם, לחקר האבולוציה הביולוגית ולחקר הפסיכולוגיה האבולוציונית תרומה משמעותית בהבנת הדת ומנהגיה. בשל סיבות היסטוריות ורעיוניות, תחום זה לא התפתח בארץ. בעוד שהתפתחות היא תהליך המתרחש לאורך חייהם של אנשים, אבולוציה מתרחשת על פני אלפי, מיליוני ומיליארדי שנים.

המרכז לחקר היהדות בראי האבולוציה במכון שכטר למדעי היהדות ומרכז אדלשטיין באוניברסיטה העברית משיקים תכנית הרצאות חדשה המנסה להקיף את ההיבטים השונים של הקשר שבין הדת היהודית לאבולוציה, בתקווה ללמוד וללמד את העושר הטמון בכל אחד מהם וכמובן לדון במפגש הבלתי נמנע ביניהם.

**
הסדרה הסתיימה לעונה זו. נשוב ונעדכן כאשר יפורסמו מועדים חדשים בעונה הבאה
**
הצטרפו לעמוד של סדרת ההרצאות בפייסבוק

************************
להלן תכנית ההרצאות:

20/4 | יהדות ואבולוציה – הילכו שניהם יחדיו? | הרב ד”ר פול שרל-פוקס
כבני אנוש אנו נוטים להתעלם מהיותנו בעל חיים ביולוגי מוחשי ולא רק רוחני, אבל בהיותינו יצורים ביולוגיים אנו נתונים ללחצי ברירה טבעית. כיצד זה מתבטא בתרבות הדתית בפרט ובתרבות שאנו קוראים לה יהדות. מהם ההסברים הביו-פסיכולוגיים ואבולוציוניים להשקעה רבה בליל הסדר, בלולב ואתרוג ותפילין ובטקסים דתיים אחרים?
לצפייה ביוטיוב

27/4 | אבולוציה, התפתחות והרב קוק | ד”ר נעמי דר
מאמצע המאה התשע עשרה נחשב צ’רלס דרווין כדמות המרכזית שהגתה את תורת האבולוציה המודרניות. בהרצאה נבין את דמותו של דרווין, את חייו ואת מסעו המופלא לחקר התפתחות החיים, על רקע תקופתו וקודמיו, ובמיוחד לאמרק. בהמשך נבחן את דעתו של הרב קוק בנוגע לתורת האבולוציה בין דרווין ללאמרק.
לצפייה ביוטיוב

11/5 | משפטי הקופים והיהודים: קבלת האבולוציה בקרב יהודים מאמינים | ד”ר רחל פאר
ויכוחים סביב אבולוציה ואמונה ידועים בעולם הנוצרי, אך גם בחוגים יהודיים קיימת התייחסות נרחבת לשאלה זו. קיימים רבנים ומדענים רבים שהגיבו לאתגר ופרסמו את דעותיהם ברבים. בהרצאה נחשף לעיקרי הדעות ולפרשיות עיקריות בנושא זה.
לצפייה ביוטיוב

25/5 | תורה או עבודה: מחלוקת הדורות של בני עקיבא ובני רבי ישמעאל לאור תיאורית האבולוציה | ד”ר מוטי ארד, מגיב: הרב ד”ר פול שרל-פוקס
בספרו “תורה מן השמים באספקלריה של הדורות” מתאר אברהם יהושע השל את התפתחות ההגות היהודית כולה כגלגול של מחלוקת רבי עקיבא ורבי ישמעאל, שני החכמים הבולטים ביהודה לפני מרד בר כוכבא. כידוע רבי עקיבא תמך במרד, ורבי ישמעאל התנגד לו. אלא שמחלוקת זו היא רק נגזרת של מחלוקת בסיסית יותר ביחס לחיי האדם היהודי (דגש על האדם והחיים, לעומת דגש על האל והתורה) והעם (תורה אחת לחברה כולה לעומת דאגה ליהודים בלבד). נבחן את תרומתן של שתי תפיסות העולם לקיומו של עם ישראל במונחי אבולוציה חברתית.
לצפייה ביוטיוב

8/6 | אי השלמות של בוהן הפנדה | ד”ר נעמי דר, מגיב: אפי וולך
סטיבן ג’יי גולד התפרסם בשל כתיבתו הרהוטה והמרתקת על נושאים מגוונים באבולוציה. גולד השכיל לכתוב באופן פופולארי על דינוזאורים, מאובנים, אבולוציה של ציפורים ועל אי השלמות שיוצרת האבולוציה. גולד, תומך נלהב בדרווין ובדרוויניזם, דיבר בזכות המודל של אבולוציה בקפיצות, המאפשר להסביר את חוסר הרציפות שבממצאים. בהרצאה נסקור את עיקרי רעיונותיו של גולד ונבחן את עמדותיו ביחס לתיאוריות עכשוויות באבולוציה.

15/6 | האם יהודים חכמים יותר באמת? | הרב ד”ר פול שרל-פוקס
הכינוי לעם היהודי “עם הספר” לא נרכש במקרה. לאורך השנים, בגלל סיבות היסטוריות וסוציולוגיות, יהודים אשר שמרו על יהדותם השקיעו זמן רב בלימוד מספריהם. היום אמדן האינטליגנציה עדיין מבוסס בעיקר על יכולת הבנה של טקסטים מילוליים (booksmarts). בעבר, הגברים בעלי המעמד הכי גבוה היו בחורי ישיבות אשר הוכיחו עצמם כעילויים. הגבירים, בעקבות מצוות הרמב”ם השיאו את בנותיהם לעילויים מהישיבה. כך נוצר דפוס חשיבה מערבי אשר מביא לפער מובהק בציונים מבחני IQ. ננסה לעמוד על משמעותו של דגם ההתנהגות הזה ותוצאותיו.

 

שיתוף:

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

    דילוג לתוכן