מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

חדשות / אירועים

“אותיות לתרופה” תערוכה של האמן פישל רבינוביץ’

אוצרת התערוכה: ד"ר בת-שבע גולדמן-אידה

“אותיות לתרופה” תערוכה של האמן פישל רבינוביץ’

פרטי האירוע

תאריך:
מיקום: מכון שכטר למדעי היהדות רחוב אברהם גרנות 4, ירושלים
פרטים:

טלפון - 074-7800601

דוא"ל - yaelg@schechter.ac.il

שריון ביומן:

לחצו להוספת האירוע ללוח שנה

חשוב לדעת: פתוח לקהל הרחב

*** התערוכה נסגרה בסוף יוני 2015 ***

לצפייה בסיור המודרך במסגרת אירוע פתיחת התערוכה

לצפייה בקטלוג היצירות בפורמט PDF ולמידע נוסף אודות האמן

פישל רבינוביץ’, יליד פולין 1924, הוא ניצול שואה המתגורר בלוקרנו, שוויץ. יצירותיו של רבינוביץ’ נעשו בטכניקה המסורתית של מגזרת נייר, ומקנות לנו פירוש אישי וייחודי של המיסטיקה והאגדה היהודית. הדבר בא לידי ביטוי בייצוג סימבולי ושימוש באותיות ומספרים לצד גימטרייה וגיאומטריה, שמשקפים תהליך חשיבה עמוק המאפשר לאדם להבין את המסר הנסתר מעבר למשמעות הליטרלית. רבינוביץ’ החל לשקוד על מקורות מארון הספרים היהודי בהיותו מחלים מטְרָאוּמָה אישית שחווה במחנות הריכוז.

רבינוביץ שאב את השראתו ממקורות ארון הספרים היהודי בזמן החלמתו מטראומה אישית שחווה במחנות הריכוז. יצירותיו הגרפיות מציעות פרשנות ייחודית לעולם המיסטיקה היהודית באמצעות טכניקת מגזרות הנייר.

רבינוביץ מעלה את העניין המיסטי באות עברית – איתה ברא הקב”ה את העולם – לדרגה חדשה.

מרכיב בסיסי בהבנה המיסטית הוא הסידור של אותיות על הדף בצורה גראפית, המעניק חוויה חזותית שאיננה סמנטית והופכת את הדף הכתוב לפלטפורמה למדיטציה. כך פעל אברהם אבולעפיה במאה הי”ג ורבינוביץ ממשיך את דרכו, שאחת מיצירותיו מוקדשת למקובל הדגול. רבינוביץ מטפל בנושאים כגון “ארבעה שנכנסו לפרדס”, מערכת הספירות של האר”י הקדוש, ועוד.

כגרפיקאי מנוסה, רבינוביץ משתמש בגימטריה: מציב אותיות במקום מספרים וממציא מערכת מורכבת של ריבועים ומשולשים לכדי שפה משלו, בה הוא מתעמק במקורות מספר היצירה ומספר הזוהר, מהתנ”ך, מהמשנה ומהתלמוד. בדומה לחוג העיון בפרובנס בימי הביניים, רבינוביץ מתמקד באות “אלף” ומקנה לה משמעות אישית משלו הנובעת מהיותו חלק מהמצב הקיומי-שברירי שבימינו אנו שלאחר השואה.

“עיצוב מרשים, עם נפח של דמיון ורמיזה”.
רה”מ בנימין נתניהו, בעת ביקורו הרשמי אצל קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ינואר 2010, עת העניק לה את יצירתו של רבינוביץ’, “השואה”, כמתנה רשמית מטעם מדינת ישראל. היצירה מוצגת כיום במוזיאון היהודי בברלין.

שיתוף:

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.