מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

דרשה לשמחת תורה: ברכה הינה הגשר שמקשר בין סיום התורה לתחילת התורה

בימים אלו אנו מסיימים לחגוג את חג הסוכות ומקבלים את פני שמחת תורה. חגיגות שמחת תורה משקפות את המסע הרוחני שעברנו מראש השנה ועד עכשיו. עיקר עשרת ימי תשובה הוא העיסוק בביקורת פנימית ואישית, והמבט אל תוכנו פנימה. אנו מתבוננים פנימה, עוסקים בוויתורים וברצון להשתפרות. אנו נמצאים בתהליך של תשובה אשר לעיתים גורמת לתחושת אי נוחות, אשר לבסוף מאפשרת לנו לזכות בהתחלה חדשה ובברכות חדשות.

בטקס שמחת תורה אנו מסיימים לקרוא את הפרשה האחרונה בספר דברים, פרשת וזאת הברכה ומתחילים בקריאת ספר בראשית. בפרשת האזינו, הפרשה לפני וזאת הברכה, משה מביט לאחור ורואה את כל הטעויות של העם ומזהיר אותם לקראת העתיד. מותו קרב, וכך גם מועד פרידתו מעמו האהוב. תוכן המסר משתנה באופן דרמתי כאשר יש מעבר מביקורת לברכה בפרשת וזאת הברכה.

“וְזֹאת הַבְּרָכָה אֲשֶׁר בֵּרַךְ מֹשֶׁה אִישׁ הָאֱלֹהִים אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לִפְנֵי מוֹתוֹ”

רש”י  מסביר: “וְזֹאת הַבְּרָכָה. לִפְנֵי מוֹתוֹ – סָמוּךְ לְמִיתָתוֹ,  שֶׁאִם לֹא עַכְשָׁו אֵימָתַי.” כיצד ניתן להבין מסר זה?

הרב שמואל אבידור הכהן ז”ל, אשר לימד במסלול לרבנות במכון שכטר לפני עשרים וחמש שנים, כותב בספרו לקראת שבת: “המנהיג האמיתי אינו חונף להמונים. הוא אומר להם את האמת ואת כל האמת. גם אם היא מרה. הוא חושף מגרעות, הוא מתריע על עיוותים, הוא מזעזע באזהרות. יחד עם זאת, הוא שופך אהבה לכלל כולו ולכל שבט ושבט. ולא נפרד משה מבני ישראל אלא בזאת הברכה.” זאת אומרת, משה אכן רצה להיפרד מעמו באופן חיובי, מתוך אהבה, חסד ואופטימיות, ולא מתוך רגש שלילי ומר. משה בירך כל שבט בברכת המשך הדרך על ידי הענקת נחלה לכל אחד.

כשם שספר דברים, סיום חמשת חומשי התורה, מסתיים בברכה, כך נפתחת התורה בברכה בספר בראשית.

בספר בראשית, ביום חמישי של בריאת העולם, לאחר בריאת בעלי החיים כתוב: “וַיְבָרֶךְ אֹתָם אֱלֹהִים לֵאמֹר פְּרוּ וּרְבוּ וּמִלְאוּ אֶת הַמַּיִם בַּיַּמִּים וְהָעוֹף יִרֶב בָּאָרֶץ.”

כשם שמשה מסיים את חייו במתן תקווה לעתיד, כך הקב”ה פותח בברכת חיים.

ברכה הינה הגשר שמקשר בין סיום התורה לתחילת התורה.

יהי רצון שנזכה גם לתקווה וגם לחיים בשמחת תורה.

שנה טובה ומתוקה וחג שמח

הרב מתיו ברקוביץ', איש חינוך ואמן מוכשר, עם עשרות שנות ניסיון בפיתוח. בין השנים 1999 עד 2008, ברקוביץ' שימש כעמית הרבנים הבכיר של JTS שבסיסיו בניו יורק ופלורידה, שם הרחיב וטיפח בסיס תורמים ועסק בהוראה של קבוצות לימוד מבוגרים ברחבי ארצות הברית. משנת 2009 היה מנכ"ל תכניות ישראל ב-JTS שם פעל ועסק בהעשרת משמעות שהותם של תלמידי רבנות וחזנות בישראל.
מתיו ברקוביץ' הוא שותף מייסד של "קול האות", ארגון המקנה ערכים יהודיים באמצעות שילוב יצירתי של תוכן יהודי יחד עם אמנות חזותית ואמנויות הבמה.
הרב ברקוביץ הוא המחבר והמאיר של הגדת לוול The Lovell Haggadah בהוצאת שכטר ב-2008. ההגדה מייצגת את שיאו של מסע שארך שבע שנים סביב למידה ואומנות יהודית. הטקסט המסורתי בעברית תורגם בצורה מקיפה, עכשווית ושוויונית לאנגלית במטרה להפוך את ההגדה לנגישה ומזמינה לציבור דוברי האנגלית.
מאט הינו בוגר תוכנית קרן וקסנר וחלק מצוות הפקולטה של ​​תוכנית מורשת וקסנר.
נשוי לנדיה לוין ואב גאה לשלושה ילדים.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו
לקבלת עדכונים שוטפים    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.