מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

משמעות של שבת חול המועד: זמן עצירה

שבת חול המועד פסח זאת שבת מורכבת.

יש אנשים שאוהבים ששבת חול המועד הוא לא באמצע, ואז יש זמן לעשות דברים. אבל אני רוצה להיות לרגע הסנגורית של שבת חול המועד פסח.

מה זה אומר לצאת ממצרים? לרוץ לים סוף בשביעי של פסח? אבל בין זה לזה יש תחנת עצירה. ומה עושים ברגע הזה של העצירה? אני רוצה להציע שבמידה מסויימת זה זמן לעשות איזה שהוא בדק בית ואיזשהו חשבון ודין דברים של מה כן ומה לא.

אם מסתכלים על מה שאנחנו קוראים בפרשת קריאת התורה של חול המועד פסח, אז יש הרבה דברים: הקשר של משה לקב”ה, י”ג מידות רחמים, השאיפה לראות את הקב”ה פנים מול פנים, “לא יראני אדם וחי”, “נקבת החי,” אתם תחטאו ואז תחזרו – זה המנטרה של הקב”ה. י”ג מידות רחמים מצד אחד, מצד שני, הבטחה בעצם שאנחנו נחטא. על כן אנחנו מקבלים את המתנה הזו.

יש הרבה דברים שקורים בקריאת התורה הזאת. אז אני רוצה להגיד, שיצאנו ממצרים ועכשיו מה? אנחנו יודעים לאן אנחנו הולכים? לא ברור לנו.

בשבילי שבת חול המועד פסח זה כמו ערב שבת בין השמשות. הגמרא מתארת לנו איך הדברים נבראו ערב שבת בין השמשות. אלה מאיתנו שממש מנצלים כל רגע מה18 דקות האלה בין הזמן של הדלקת נרות לבין הזמן למי שמאחר בכמה דקות , לגנוב אותם. הגמרא אומרת הדברים שנבראו בערב שבת בין השמשות.

אני רוצה להסתכל על השבת הזאת כאל איזה שהיא תהליך, איזה שהוא רגע של בין השמשות. יצאנו ממצרים, מה השארנו שם? היה משהו שרצינו לקחת איתנו? יש משהו שלקחנו איתנו והוא כבד לנו ואנחנו לא רוצים להמשיך איתו לים סוף? זה זמן לעצור, לא לרוץ.

מה שאני רוצה להגיד – כלכך הרבה הכנות היו לחג הזה. שבת הזו דורשת מאיתנו לשבת להתבונן. לעשות איזשהו בדק בית פנימי, דע מאין באת ולאן אתה הולך.

מה השארנו במצרים ואנחנו רוצים להגיד על זה תודה?

מה השארנו במצרים ויחסר לנו?

איך אנחנו באמת מכינים את עצמינו להגיע לקריאת ים סוף?

אנחנו מוכנים לדבר הזה? מוכנים לקפיצה הזו?

אני רוצה להגיד לא להיגאל מחוסר ברירה אלא להיגאל מבחירה. אני מרגישה ששבת חול המועד פסח נותן לנו את הזמן הזה להמתין לרגע ולהגיע לים סוף מתוך בחירה, לא מתוך פחד שאנחנו רצים מהמצרים, אלא לרוץ לתוך, אני קוראת לזה, החיבוק של הקב”ה, החיבוק של אמא אלהה. אנחנו רוצים את השותפות הזאת. אנחנו רוצים את הפנים מול פנים. אבל בשביל הרצון הזה צריך לרגע לעצור.

שבת חול המועד פסח זה רגע באמת לעצור כדי שנוכל באמת להגיע גם לשירת הים.

שבת שלום וחג שמח משכטר

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.