מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

ברכת נשיא מכון שכטר לראש השנה תשפ”א

איך יודעים שראש השנה בפתח? כמו בכל סוף קיץ, גם השנה העצים הצומחים בעמק שמתחת לבית שלי עמוסים בתאנים; הימים מתקצרים והחושך יורד מוקדם; בהרים פורחים החצבים ובחלק מן העצים אפשר כבר להבחין בראשית השלכת, בעלים הצהובים שמנקדים את הירוק. אלו הם הסימנים הרגילים להיותנו בפתחה של שנה עברית חדשה, שנת תשפ”א.
גם אנחנו, כאן במכון, נערכים לקראת שנת הלימודים החדשה שתיפתח מייד לאחר חג הסוכות. עבור תלמידינו הוותיקים ועבור התלמידים החדשים שמצטרפים כעת לקהילת שכטר, מהווים הלימודים במכון מקור לנחמה ואי של יציבות בתוך חוסר הוודאות שמלווה אותנו השנה. התגובות החמות שאנחנו מקבלים מן התלמידים מצביעות על המקום החשוב והמרכזי שתופש המכון בחייהם, ומלמדות עד כמה רבים מהם מוצאים השראה בלימוד ההיסטוריה היהודית וחוכמת ישראל ובעיסוק בזהות שלנו כיהודים וישראלים.
אני מאחל לכם בשמי ובשם הצוות המסור של מכון שכטר – סגל המרצים ואנשי המנהל – שנה טובה ומתוקה, טובה יותר מזו החולפת. אני מאחל למדינה ולעולם ששנת תשפ”א תביא מזור ומרפא, שנה שבה נגלה כולנו סובלנות והקשבה כלפי האחר, שנה שבה נלמד כיצד לצמוח מתוך הקשיים ולהעריך את הטוב שניתן לנו.
שנה טובה,
דורון בר

פרופ' דורון בר הוא מרצה ללימודי ירושלים וארץ ישראל וגיאוגרף היסטורי. לפרופ' בר תואר דוקטור בגיאוגרפיה מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים ואת לימודי הפוסט־דוקטורט השלים באוניברסיטת מרילנד שבארה"ב. פרופ' בר החל את דרכו במכון שכטר בשנת 2000 בתפקיד מרצה ללימודי ארץ ישראל. בשנת 2009 מונה למרצה בכיר, בשנת 2012 נבחר לדיקן המכון, בשנת 2015 מונה לפרופ' חבר ולאחר מכן נבחר לנשיא המכון.

מחקריו של פרופ' בר בוחנים את ההיסטוריה של הנוף הארץ ישראלי מנקודת מבט עכשווית ודידקטית. לאחרונה הוא מתמקד בהתפתחותם של המקומות הקדושים העממיים והלאומיים בישראל. הוא כתב וערך חמישה ספרים ועשרות מאמרים בתחום התמחותו, בהם מחקרים על הכותל המערבי לאחר מלחמת ששת הימים, על יד ושם ועל הר הרצל. ספרו "אידאולוגיה ונוף סמלי: קבורתם בשנית של אנשי שם יהודים באדמת ארץ ישראל 1967-1904" יצא לאור בקיץ 2015 בהוצאת מאגנס.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

  מתעניינים בלימודים במכון שכטר?

  נשמח להיות בקשר. נא השאירו פרטי התקשרות וניצור איתכם קשר בהקדם

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיותתנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.