מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

שנה לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה: הרהורים אישיים של רב על פרשת תרומה

הרב אירנה גריצבסקיה

24 בפברואר 2023

מדרשת שכטר נוסדה על ידי מכון שכטר בירושלים בשנת 1991 במטרה לספק רשת של בתי ספר, בתי כנסת ומחנות קיץ של רמה ליהודי אוקראינה. המרכזים העיקריים שבהם נמצאים בקייב, חרקוב, אודסה וצ’רנוביץ אשר בחסות משותפת של מסורתי עולמי.

עם פרוץ המלחמה, ב-24 בפברואר 2022, שכר צוות מדרשת שכטר בישראל ובאוקראינה, יחד עם שותפינו במסורתי העולמי – 11 דירות בצ’רנוביץ. מרכז קהילת אביב שלנו שם הפך למרכז פליטים שעזר לאלפי יהודים מערים אחרות שביקשו מקלט בצ’רנוביץ או שעצרו שם בדרכם לישראל או לאירופה.

לעולם לא אשכח את הבוקר של 24 בפברואר 2022. בעלי לב העיר אותי ואמר, “תתעוררי, המלחמה החלה“.

אני זוכרת את תחושת האימה המקפיאה לצד ההחלטה המודעת לשים את הרגשות בצד ולעבור למצב של פעולה מיידית. אנשים נזקקו לעזרתנו.

הבנתי מיד כי אנו לא יכולים להרשות לעצמנו ליפול לייאוש, יש צורך לגייס את כל המשאבים שיש בידינו כדי לעזור לנזקקים. וכך, מדרשת שכטר, ארגון חינוך יהודי באוקראינה, הפכה את עצמה, למוקד חירום לפינוי אנשים, מציאת מקומות מגורים ודאגה למזון למי שנזקק.

צילום מסך מיו-טיוב

כעת, שנה אחרי, פברואר 2023 . במודע אני לא מגדירה את התאריך כשנה מאז שהחלה המלחמה… עבור האוקראינים זה התחיל התחיל ב-2014.

ניתן לומר שהצלנו אלפי אנשים בזכות היכולת המדהימה של עמנו, העם היהודי להתאחד מול המשבר ולשים את המחלוקות שלנו בצד כדי לפעול כאחד להצלת אחרים. פתחנו את ליבנו עבור יהודי אוקראינה; מתן מחסה, מזון וביטחון לנזקקים.

הקיץ ניהלתי את “רמה יחד” מחנה קיץ באוקראינה לילדים יהודים אוקראינים. דיברתי עם הצוות שלי על היום הנורא ההוא, 24 בפברואר 2022. כולם שונים, ולכולם היו תגובות שונות. חלק הכחישו, חלק ניסו להפוך את המצב לסוג של בדיחה (אל נשכח, מדובר במדריכים צעירים), חלק חשו ייאוש ודיכאון מהמצב, דבר שהוביל אותם לחוסר יכולת לפעול. אחרים היו במצב של פחד וחשש, חשש אשר לא יכלו לבטא עד ההגעה למחנה קיץ, מחנה שנמצא הרחק מהמצב בה נמצאת אוקראינה.

תפילה במחנה קיץ רמה יחד

בסופו של דבר, מה שהביא שאיפשר שיח על נושאים שלא עלו עד כה, הייתה ההבנה שנמצאים במחנה קיץ, כדי לשמח אחרים, כדי לאפשר לחניכים ימים של אושר ואיחוד כקהילה וכדי לתמוך באחר.

כמה סמלי שהשנה ה-24 בפברואר השנה חל בפרשת תרומה.

בפרשת השבוע, פרשת תרומה מסופר על בניין המשכן אשר נבנה בעזרת גיוס תרומות מבני ישראל. זכינו לעזור ליהודים רבים באוקראינה בזכות רבים אשר פתחו את ליבם ותרמו.

נתינה מייצרת עוד נתינה. שנה שעברה, הקהילה שלנו בצ’רנוביץ, קהילת אביב, הפכה להיות למרכז פליטים. היא פתחה את שעריה ליהודים מערים נוספות והפכה למשכנם החדש של פליטים. חלק נשארו בצ’רנוביץ בעוד אחרים המשיכו לגבול ולביטחון.

בפרשת תרומה יש פירוט על ייצור הכלים למשכן, בהן ארון הברית וקודש הקודשים. בשנה האחרונה, תרומה הושארה בקופסת צדקה בבית הכנסת בקהילת אביב בצ’רנוביץ. הקהילה החליטה להשתמש בכסף הזה לבניית ארון קודש חדש. אדריכל שנמלט מקייב תרם את השרטוט האדריכלי ונבנה בית חדש לספר תורה, ארון קודש.

מנהיג הקהילה לב קליימן ליד ארון הקודש החדש בקהילת אביב של צ’רנוביץ

כולנו תפילה כי הקדוש ברוך הוא יישאר בין יהודי אוקראינה, וישמור עליהם פיזית ורוחנית.

המלחמה נמשכת, כולי תקווה כי עוד אנשים יתרגשו ויתמכו ביהודי אוקראינה!

למתן תרומה ניתן להיכנס לקישור: ttps://schechter.edu/donate-ukraine-campaign/

אירינה גריצבסקאיה היא מנכ"לית מדרשת שכטר
היא בעלת תואר מהאוניברסיטה העברית ובעלת הסמכה רבנית מטעם בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר
היא ילידת סנט פטרבורג ועלתה ארצה כנערה וכיום מתגוררת בתל אביב.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

  מתעניינים בלימודים במכון שכטר?

  נשמח להיות בקשר. נא השאירו פרטי התקשרות וניצור איתכם קשר בהקדם

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיותתנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.