מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

פרשת קרח: למה אנשי שבט ראובן הצטרפו למרד של קרח ומשפחתו שהיו לויים?

אני מודה לאחי החזן אברהם גולינקין שנתן לי את הרעיון לדבר תורה הזה.

שלום,

כתוב בתחילת פרשת קרח “וַיִּקַּ֣ח קֹ֔רַח בֶּן־יִצְהָ֥ר בֶּן־קְהָ֖ת בֶּן־לֵוִ֑י וְדָתָ֨ן וַאֲבִירָ֜ם בְּנֵ֧י אֱלִיאָ֛ב וְא֥וֹן בֶּן־פֶּ֖לֶת בְּנֵ֥י רְאוּבֵֽן׃”. נשאלת השאלה, למה אנשי שבט ראובן הצטרפו למרד של קרח ומשפחתו שהיו לויים?

תשובה אחת נמצאת במדרש תנחומא שנערך כנראה בארץ ישראל במאה השישית לספירה, ושם אנחנו קוראים: “ודתן ואבירם. מכאן אמרו חכמינו זכרונם לברכה, אוי לרשע ואוי לשכנו, שהרי דתן ואבירם נאבדו במחלוקתו של קרח, לפי שהיו שכנים לקרח, שהיה שרוי בדרום, דכתיב, משפחות בני קהת יחנו על ירך המשכן תימנה (במ’ ג כט). דגלו של ראובן סמוך להם, שנאמר, דגל מחנה ראובן תימנה (שם ב י), ונשתתפו עמהם.”

מצד שני: “אבל דגלו של יהודה ודגלו של יששכר וזבולן, שהיו שרוים במזרח, שנאמר, “והחונים קדמה מזרחה דגל מחנה יהודה” (שם שם ג), וכתיב, ועליו מטה יששכר (שם שם ה), והיו שכנים למשה ואהרן ובניו, דכתיב, ו”החונים לפני המשכן קדמה לפני אהל מועד מזרחה משה ואהרן ובניו (שם ג לח).” ואז הם מדברים על כך שהשבטים האלו היו לומדי תורה וכדומה. המדרש מסיים: ” ודתן ואבירם שהיו שכנים לקרח בעל המחלוקת, לקו עמו ואבדו מן העולם. “

אותו רעיון מופיע בצורה תמציתית אצל רש”י על המקום: ״ודתן ואבירם.״ אומר רשי: ״בשביל שהיה שבט ראובן שרוי בחנייתם תימנה, שכן לקהת ובניו החונים תימנה, נשתתפו עם קרח במחלוקתו, אוי לרשע אוי לשכנו.”

רעיון דומה מופיע במדרש יותר מאוחר במדבר רבא שעכשיו יצא לאור במהדורה מדעית בעריכת פרופ׳ חנן מאק ואני ערכתי את הספר אחריו, ושם נאמר בעמוד 105 נוסח אחר

של המדרש. אבל יש שם שינוי אחד מעניין. שם כתוב “אשרי צדיק ואשרי שכנו”.

בימינו, פרופ׳ יעקוב מילגרום, חוקר מקרא דגול שלקראת סוף חייו לימד כאן בשכטר, חוזר על אותו רעיון בפירושו באנגלית  The JTS  Commentary to Numbers”” ושם הוא אומר שמכיוון שראובן היה בדרום על יד קהת, הם היו שכנים שלהם, ומזה ניתן ללמוד “אוי הרשע אוי לשכנו וכן הלאה”.

הוא מפנה אותנו לתרשים של המחנה של השבטים במדבר ושם רואים בצורה חזותית, בצורה מאוד ברורה, שראובן וקרח בדרום ואילו יהודה יששכר וזבלון במזרח על יד משה ואהרון.

מה ניתן ללמוד מהמדרשים האלה לגבי ימינו?

אם ילדים או בני נוער מסתובבים או נדבקים לילדים ובני נוער טובים וישרים, כנראה בסופו של דבר הם יצאו טובים וישרים.אם הם מסתובבים ונדבקים לילדים רעים שאוהבים לעשן, לקלל לא ללכת לבית ספר או לקחת סמים, יש סיכוי טוב שהם יצאו כך.

הוא הדין לגבי עיר או שכונה. אם אנשים גרים בעיירה טובה, במושב טוב, בקיבוץ טוב, בשכונה טובה, יש סיכוי טוב שהם יחקו את השכנים. מצד שני אם הם גרים בעיר רעה, בשכונה רעה, וכן הלאה, יש סיכוי טוב שהם יחקו את שכניהם.

ולבסוף יש לזה השלכות למלחמה שלנו עכשיו עם חמאס בעזה. למרות כל המאמצים של צה”ל לא לפגוע בחפים מפשע, יש אנשים חפים מפשע שנפגעים מן המלחמה על פי המושג ״אוי לרשע אוי לשכנו”. מכיוון שחמאס הטמיע את עצמו בתוך שכונות, בתוך בתי חולים, בתוך בתי ספר, כתוצאה מכך אנשים חפים מפשע נפגעים מכיוון שהם שכנים לרשעים.

אנו מקוים ומתפללים שהמלחמה תסתיים בקרוב עם תבוסה לחמאס ושכל החטופים ישתחררו במהרה בימינו.

שבת שלום!

הרב פרופ' דוד גולינקין נולד וגדל באזור ושינגטון, בירת ארה"ב. הוא עלה ארצה בשנת 1972 וקיבל תואר ראשון בתולדות עם ישראל מהאוניברסיטה העברית יחד עם שתי תעודות הוראה, אחת לארץ ואחת לתפוצות. לאחר מכן, הוא הוסמך לרבנות על ידי בית המדרש לרבנים באמריקה (JTS), שם גם קיבל תואר שני ושלישי בתלמוד.
פרופ' גולינקין הינו נשיא שוחרי עמותות שכטר, נשיא מכון שכטר למדעי היהדות בדימוס, וכן פרופסור לתלמוד והלכה במכון שכטר בירושלים. הוא שימש יו"ר ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל במשך כעשרים שנה. הוא המייסד והמנהל של המכון לחקר ההלכה ויישומה שליד מכון שכטר, שנוסד על מנת לפרסם ספריה של חומר הלכתי שימושי לארץ ולתפוצות. הוא המנהל של המרכז לחקר האשה בהלכה שליד מכון שכטר שמטרתו לפרסם תשובות וספרים על מעמד האשה בהלכה וכן תשובות וספרי הלכה שנכתבו על ידי נשים. הוא המייסד והמנהל של מפעל המדרש שליד מכון שכטר שמטרתו לפרסם סדרה של מהדורות מדעיות של מדרשים.
ביוני ,2014 נבחר הרב גולינקין על ידי הג'רוזלם פוסט כאחד מחמישים היהודים המשפיעים ביותר בעולם. במאי 2019 הוענק לו תואר דוקטור לשם כבוד מטעם בית המדרש לרבנים באמריקה (JTS). בנובמבר 2022 הוענק לו פרס "בוני ציון" מטעם ארגון "נפש בנפש" בתחום החינוך. פרופ' גולינקין הוא המחבר או העורך של 62 ספרים העוסקים בהלכה, תלמוד, מדרש ותפילה, וכן מאות מאמרים ושו"ת.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

  מתעניינים בלימודים במכון שכטר?

  נשמח להיות בקשר. נא השאירו פרטי התקשרות וניצור איתכם קשר בהקדם

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיותתנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.