מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

מה הקשר בין פרשת לך לך למצבינו היום?

בפרשת לך לך נלקחו לוט ומשפחתו וכל רכושו בשבי. ״וישמע אברהם וירק את חניכיו״ (בראשית יד:יד). הם רדפו אחריהם מרחק עצום עד דן והחזירו את כולם הביתה.

במילים אחרות, אברהם קיים את מצוות ״לא תעמוד על דם רעך״ (ויקרא יט:טז). ״מנין לרואה את חבירו טובע בנהר או חיה גוררתו או לסטין באין עליו שהוא חייב להצילו? תלמוד לומר ׳לא תעמוד על דם רעך׳ ״ (סנהדרין עג ע״א). ומצווה זאת רשומה כמצווה רל״ז בספר החינוך.

מאז ההתקפות האיומות של המחבלים על אלפי ישראלים חפים מפשע בשמחת תורה, אנו עדים לעם שלם בארץ ובתפוצות המחקה את מעשה אברהם והמקיים את המצווה הנ״ל:

מאות חיילים, שוטרים ואזרחים מתו על מנת להציל אחרים מן התופת; מאות אלפים ליוו את המתים ונחמו את האבלים; מאות אלפים עוזרים למפונים ולחיילים מדן ועד אילת; מדינת ישראל עושה מאמץ אדיר לפדות את השבויים; ויהודי התפוצות גייסו מאות מליוני דולרים ותרמו טונות רבות של ציוד לחיילי צה״ל ולאזרחי המדינה.

כלומר, עם ישראל הוכיח שוב את דברי הרב יצחק אברבנאל בפירושו לשופטים כא:ה:

״כל טוב ישראל והישארותם נתלה בהתאחדם יחד״.

ביחד ננצח!

הרב פרופ׳ דוד גולינקין

נשיא שוחרי עמותות שכטר

ירושלים

הרב פרופ' דוד גולינקין נולד וגדל באזור ושינגטון, בירת ארה"ב. הוא עלה ארצה בשנת 1972 וקיבל תואר ראשון בתולדות עם ישראל מהאוניברסיטה העברית יחד עם שתי תעודות הוראה, אחת לארץ ואחת לתפוצות. לאחר מכן, הוא הוסמך לרבנות על ידי בית המדרש לרבנים באמריקה (JTS), שם גם קיבל תואר שני ושלישי בתלמוד.
פרופ' גולינקין הינו נשיא שוחרי עמותות שכטר, נשיא מכון שכטר למדעי היהדות בדימוס, וכן פרופסור לתלמוד והלכה במכון שכטר בירושלים. הוא שימש יו"ר ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל במשך כעשרים שנה. הוא המייסד והמנהל של המכון לחקר ההלכה ויישומה שליד מכון שכטר, שנוסד על מנת לפרסם ספריה של חומר הלכתי שימושי לארץ ולתפוצות. הוא המנהל של המרכז לחקר האשה בהלכה שליד מכון שכטר שמטרתו לפרסם תשובות וספרים על מעמד האשה בהלכה וכן תשובות וספרי הלכה שנכתבו על ידי נשים. הוא המייסד והמנהל של מפעל המדרש שליד מכון שכטר שמטרתו לפרסם סדרה של מהדורות מדעיות של מדרשים.
ביוני ,2014 נבחר הרב גולינקין על ידי הג'רוזלם פוסט כאחד מחמישים היהודים המשפיעים ביותר בעולם. במאי 2019 הוענק לו תואר דוקטור לשם כבוד מטעם בית המדרש לרבנים באמריקה (JTS). בנובמבר 2022 הוענק לו פרס "בוני ציון" מטעם ארגון "נפש בנפש" בתחום החינוך. פרופ' גולינקין הוא המחבר או העורך של 62 ספרים העוסקים בהלכה, תלמוד, מדרש ותפילה, וכן מאות מאמרים ושו"ת.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.