מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

חוגגים את יום הולדתו של השל / ד”ר דרור בונדי

לרגל ציון יום הולדתו של הרב אברהם יהושע השל שנולד השבוע (ב-11 בינואר) לפני 114 שנים, ביקשנו מד”ר דרור בונדי, מרצה למחשבת ישראל ומתרגם הגותו של השל לציבור הישראלי, לספר מעט עליו ועל הגותו:

“עבור אמריקנים רבים, יהודים ולא-יהודים, מתרחש כל שנה מעין “שבוע זכויות האדם” – בין יום מרטין לותר קינג שמצוין ב-18 לינואר, לבין יום הולדתו של חברו הקרוב ושותפו, רבי אברהם יהושע השל, ב-11 לינואר. עבורנו, חסידיו היהודים של השל, חל עתה גם “שבוע השל”, שבין יום פטירתו העברי, י”ח טבת תשל”ג, לבין יום הולדתו העברי ב- כ”ה טבת תרס”ז.

לא קם בישראל פילוסוף יהודי כמוהו – שניסח את היהדות כבשורה לכל באי עולם, וזאת מתוך מחויבות עמוקה ליהדות ופרשנות מעמיקה למגוון מקורותיה. רוב הגותו היהודית פונה באנגלית לכל אדם, ומציעה את תרומתה של היהדות להעמקת המחויבות המוסרית, ובייחוד למאבק בגזענות. ובה בעת, השל חיבר גם ספרות פנים-יהודית, ששיאה ביצירותיו על מחשבת חז”ל והחסידות, שנכתבו בעברית וביידיש.

השבוע אני נרגש במיוחד, שכן בקרוב עומדים לראות אור כתבים של השל שלא פורסמו מעולם. בשל התקף לב, השל לא הספיק לפרסם את חלקה השלישי של יצירתו העברית הגדולה “תורה מן השמים באספקלריה של הדורות”, שפורסמה לבסוף עשרים שנה לאחר מותו בשיבושים חמורים ואף בהשמטה של כמה מפרקיו. בעשור האחרון זכיתי לגלות את כתבי היד שנגנזו, ואני מפרסם אותם כחלק ממהדורה חדשה, מתוקנת ומורחבת, של היצירה.”

בתמונה: השל עם מרטין לותר קינג, 1965

ד"ר דרור בונדי הוא מרצה למחשבת ישראל החבר בקהילת הקיבוץ העירוני בית־ישראל. הוא מתרגם את הגותו של אברהם יהושע השל לציבור הישראלי, מנסה לחיות לאורה ומלמד אותה במגוון מקומות כגון מכון כרם, המדרשה והמכינה של עין פרת, בית המדרש חברותא ומכון שכטר. ספרו "אברהם יהושע השל: אלוהים מאמין באדם" יצא לאור בהוצאת מכון שכטר, בית מורשה ודביר. לאחרונה ראה אור בעריכתו (עם פרופ' איש-שלום) קובץ המחקרים העברי הראשון על השל "לך לך: עיונים ביצירתו של אברהם יהושע השל".

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.