מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

מאירים פנימה – ההארה של ד”ר שולה לדרמן

יצירתו של האמן מיכאל סגן-כהן  “האור הרואה” משנת 1998 גרמה לי לתחושת הארה מיוחדת.

ביצירתו זו יצר מיכאל סגן-כהן כעין תשבץ צבעים שכולל משחק באפשרויות השונות הטמונות בצמד המילים “האור רואה”. משחק מילים הדומה למשחקי מילים קבליים המופיעים בקמיעות כגון הקמיע ממרוקו עם המשחק במילה “אהיה” המגיע לשם המפורש של הקב”ה .

לדברי מיכאל סגן כהן צמד המילים “האור רואה” שבחר הוא בעל משמעות. הוא יצר מצמד מילים אלה ביטוי ציורי אותו ניתן לקראו באופן זהה בקריאה מן הסוף להתחלה ומן ההתחלה לסוף . הביטוי מסמל מצד אחד את האור שברא אלוהים באמירה “יהי אור ויהי אור”.  לדברי סגן כהן (במאמר  שכתב  בקטלוג של תערוכה ב1998): “לא בכדי הנביא היה נקרא לפנים הרואה”, כי הוא  צריך עין כדי לראות וכדי להבין את הקשר בין האור ובין הראייה. הבזקי הצבעים ברקע מאפשרים לצופה להבין את חשיבות האור ואת ההארה שאנו חשים כאשר אנו מתרכזים באור ורואים את כל מה שניתן בזכותו  לראות ולהבין.

אותיות האלף-בית היוו מוטיב חשוב ביצירתו של סגן כהן ואכן הוא עסק רבות באותיות העבריות בציוריו. הסכימה של התשבצים שהגיש בציור זה מזכירה את הצורה לפיה לימדו ילדים ב”חדר” התימני את האלף-בית שמפאת חוסר הספרים היו יושבים סביב לשולחן ולומדים לקרוא את האותיות מזוויות שונות ולמרות הקושי למדו, וכך הבינו שהאור רואה.

מיכאל סגן-כהן, “האור רואה”, אקריליק על בד 40x40 ס”מ, 1998

ברשות ליאורה לאור-סגן כהן

יצירת אמנות נוספת שאף היא גרמה לי להארה היא יצירתו של מרדכי ארדון שעוסקת באור הבריאה ובמשמעות המיוחדת של אור זה. ביצירה של עשרת שטיחי הקיר המספרים את הסיפור המדרשי של האותיות שפנו לקב”ה בבקשה שישתמש בהם לצורך הבריאה (שהרי ברא באמירה “ויאמר”). האות שנבחרה לאחר שכל האותיות  שהתייצבו לפניה (בסדר הפוך תשר”ק) ונשללו כמועמדות ראויות עקב סיבות מעניינות המפורטות במדרש, היא האות ב’ שהרי סיפור הבריאה מתחיל ב- “בראשית ברא”.

לאחר שנבחרה האות ב’, ניגשה האות א’ גם היא לקב”ה לאחר שקרא לה ובישר לה שאמנם האות ב’ היא שנבחרה מאחר והאות ב’ היא תחילתה של המלה “ברכה” והעולם יכול להיברא רק אם יצוריו ידעו להודות ולהעריך את עצם הבריאה. אך האות א’ היא האות הראשונה של עשרת הדיברות אנכי ה’. היא האות שהביאה עמה את האור וההארה האמיתיים ומשכה איתה את כל אותיות האלף-בית העבריות הקשורות לפרץ האור ולמערכת החוקים המבוססים על עשרת הדברות והמאפשרים לקיים עולם תקין של הבריאה שמקורה בדיבר האלוהי.

מרדכי ארדון, “הבריאה -אלף”, 1978-1980,  שטיח 195X 265 ס”מ

ברשות המרכז הרפואי שערי צדק

ד"ר שולמית לדרמן ( PHD מהאוניברסיטה העברית -תולדות האמנות 2000) שימשה כמרצה לתולדות האמנות באוניברסיטת בר אילן , כמו גם במכון שכטר, בו עמדה עד לפרישתה לגימלאות בראש תחום של האמנויות ביהדות ובו היא ממשיכה להרצות. מחקריה מתמקדים בנושאים כגון "האמן כפרשן" ו "ההשפעות ההדדיות שבין הביטוי האמנותי היהודי והנוצרי בכתבי יד העוסקים בציורים תנ"כיים".

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

  מתעניינים בלימודים במכון שכטר?

  נשמח להיות בקשר. נא השאירו פרטי התקשרות וניצור איתכם קשר בהקדם

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיותתנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.