מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

הצצה לתוצרי הקורס קריאה ספרותראפית חוויתית

איילת מיטש ותמי אלעזר

21 בינואר 2021

האם הרגשתם פעם שיצירה ספרותית הציתה בכם תחושה פנימית שלא הייתם מודעים אליה?

זה בדיוק מה שקורה בקורס קריאה ספרותראפית חוויתית לקהל הרחב בהנחיית ד”ר רבקה ברגר, והפעם, זכינו להציץ למה שקורה בפנים.

איילת מיטש בחרה לשתף בתהליך הפנימי שעברה בעקבות אחת מהיצירות שנלמדו:

הילד ההוא מהספר “תעלול” הוא כל כך אני, חשבתי לעצמי וכשכבר לא יכולתי להתאפק אמרתי את זה בפשטות בזום, ולא היה אכפת לי כבר שיידעו שגם אני נלחמתי בילדותי כמו שהילד הזה נלחם בסבו, ורק עכשיו הבנתי למה. הבית ההוא כבר לא היה באיטליה אלא ברחוב אלי כהן באשקלון, ואם כבר חזרתי לשם, נכנסתי לחדרים שלא נכנסתי אליהם מאז.

בדיוק כשחשבתי שהילדה ההיא כבר יודעת להתנהג היום כמו מבוגרת שהשלימה עם עצמה, מצאתי שם ארגזים רבים שזנחתי על המרפסת, מאי סדר ועד וריאציות היגיון-שיגעון ויצרים ותבונה אבודה, שנחוצה לי כל כך גם לכתיבה שלי.

תמי אלעזר משתפת סיפור קצר שכתבה, על עלייה, התיישבות וגעגועים:

בשנת 1929, כשהיה צבי בן עשרים, עזב את בית הוריו בפולין והלך לו מארצו וממולדתו ומבית אביו אל הארץ אשר הראוהו. בתחנת הרכבת נשפכו הרבה דמעות, של אמא ואבא, של האחיות והאח, וגם של צבי. ברכבת לוורשה תקפוהו געגועים עזים הביתה. אבל הוא ידע שצריך להתגבר עליהם, שהוא עולה לארץ ישראל, משאת חלומותיו, להתיישב בה ולבנותה.

ארץי ישראל הייתה חמה וקשה. החלומות הגדולים התנפצו כל יום כמו אבני החצץ שניפץ כל היום כדי לסלול את כביש פרדס חנה – בנימינה. צבי היה חלוץ עם חזון ואמונה יוקדת אבל בלילה, כשכולם רקדו בחדר האוכל הוא הצטנף במיטתו באוהל, תהה מהיכן הכוחות לרקוד והתמלא געגועים לאמא, לבית, לאוכל. את כאבו וגעגועיו ביטא במכתבים שכתב לאחיו הצעיר שנותר בפולין. הוא לא ייפה את המציאות הקשה ולא חסך את כאבו אך תמיד אמר לעצמו כי הוא חלוץ, הוא בונה את ארץ ישראל, הוא שלילת הגולה.

עם השנים גם ארץ ישראל נעשתה קצת יותר רכה אליו. הוא בנה בית ומשפחה, תמיד בלהט החזון הציוני. אך כשרק נזכר בדג ממולא, רגל קרושה, חמין, קיגל –התמלא פיו ברוק. במוצאי שבתות התמוגג על פרקי החזנות ולילדיו סיפר מסיפורי י.ל. פרץ וסיפורי חסידים. ולעתים קרובות שמעו אותו מבמבם לעצמו קטעי חזנות.

50 שנה לא נכנס צבי לבית כנסת, שהיה כל מה שנגדו מרד. כשנכדו חגג בר מצווה בבית הכנסת הוזמן צבי הנרגש לעלות לתורה וידע אז כל פסוק, כל תו, של הטקס. אולי אז התאחדו הבית הרחוק עם ארץ ישראל והגעגוע שכך לרגע.

הקורס הבא כבר בפתח! 7 מפגשים מקוונים, אחת לשבועיים בימי ראשון, 17:00–18:30 החל מ־7 במארס 2021. לפרטים ולהרשמה >> https://schechter.ac.il/event/circle-of-life/

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

  מתעניינים בלימודים במכון שכטר?

  נשמח להיות בקשר. נא השאירו פרטי התקשרות וניצור איתכם קשר בהקדם

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיותתנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.