מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

עורכת המדור

29 באפריל 2024

בימינו “אסרו חג” הוא היום שאחרי כל אחד משלושת הרגלים: פסח, שבועות וסוכות. מסתבר שבמקרא משמעותו שונה בתכלית.

בימי הבית הראשון והשני נהגו הכוהנים בבית המקדש לברך את עולי הרגל שהביאו את קרבנותיהם למקדש: “בָּרוּךְ הַבָּא בְּשֵׁם ה’, בֵּרַכְנוּכֶם מִבֵּית ה’. אֵל ה’ וַיָּאֶר לָנוּ, אִסְרוּ חַג בַּעֲבֹתִים עַד קַרְנוֹת הַמִּזְבֵּחַ” (תהילים קיח, כ”ז). כלומר, משמעו של “אסרו חג בעבותים עד קרנות המזבח” הוא לקשור את קורבן החג בחבלים אל קרנות המזבח, ואין בינו לבין היום שלאחר החג דבר.

למילה חַג כפל משמעות במקרא: “חג” הוא גם מועד וגם הקורבן שקרֵב בו: “לֹא תִזְבַּח עַל חָמֵץ דַּם זִבְחִי, וְלֹא יָלִין חֵלֶב חַגִּי עַד בֹּקֶר” (שמות כ”ג, י”ח). חֵלֶב חַגִּי הוא אפוא החלב של קורבן החג, שנקרא בקיצור גם “חג” (ואין לו משמעות של מועד). על פי התלמוד הבבלי: “כל העושה איסור לחג באכילה ושתיה, מעלה עליו הכתוב כאילו בנה מזבח והקריב עליו קרבן, שנאמר ‘אסרו חג בעבותים עד קרנות המזבח'”, כלומר, גם כאן המילה “איסור” בעלת משמעות של קשירה ולא של חג או מועד. (מסכת סוכה מה, ע”ב)

רק בימי הביניים קיבל הביטוי “אסרו חג” את המשמעות הרווחת כיום, לפיה “אסרו חג” הוא היום שאחרי החג, יום המתווסף אל החג, יום הקשור אליו.

ביום אסרו חג של הפסח נוהגות קהילות ישראל בצפון אפריקה (במרוקו ובתוניסיה) לחוגג את חג המִימוּנָה. המימונה נחוגה במוצאי היום השביעי של פסח (ערב האסרו חג) ומהותה ברכה לתקופה חדשה וטובה שתתחדש עלינו בצאת הפסח. הברכה הנהוגה במימונה היא “תרווחו ותסעדו” (שתהיה לכם תחילה רווחה ובעקבותיה שתזכו לתת סעד לזולת). הברכה מבטאת אפוא רעיון חברתי וערבות הדדית.

בליל המימונה נהוג להשאיר את דלת הבית פתוחה. יש הנוהגים לזרות מעט קמח על האורחים בכניסתם כאות לברכה. על שולחן החג נהוג להגיש מיני מתיקה, ולהניח צלחת קמח עם שתי ביצים כסגולה לאושר ולמזל. ביום המימונה (אסרו חג), נהגו יהודי צפון אפריקה לשבות ממלאכתם ולצאת אל הטבע ואל מקורות מים.

אנחנו מצטרפים לברכת חג המימונה ומקווים שנזכה כולנו ברווחה ובנתינה, וכמובן שבבשורות טובות!

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו
לקבלת עדכונים שוטפים

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיות, תנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

  מתעניינים בלימודים במכון שכטר?

  נשמח להיות בקשר. נא השאירו פרטי התקשרות וניצור איתכם קשר בהקדם

  טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל. מדיניות הפרטיותתנאי שירות
  גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.