מתעניינים בלימודים הרשמה איזור אישי
English

אודות

מכוני המחקר

במכון שכטר פועלים חמישה מכוני מחקר:

המכון לחקר ההלכה ויישומה

המכון לחקר ההלכה ויישומה הוקם בשנת תשנ”ו על מנת לפרסם ספריה שלמה של ספרות הלכתית בעברית, אנגלית, רוסית, ושפות אחרות וזאת כדי לסייע ליהודים ללמוד הלכה ולקיימה. המכון מפרסם תשובות שנכתבו במאה העשרים, תשובות של ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל, מדריכים הלכתיים בשפות שונות וספרים העוסקים בפילוסופיה של ההלכה. באתר האינטרנט תשובות לימינו, מתפרסמות תשובות לשאלות בענייני הלכה.

עד לשנת תשע”ב יצאו לאור עשרים ואחד כרכים של המכון.

פרסומי המכון מופיעים בעזרת שתי קרנות: “הספריה על שם מאיר ותרצה גולדשטיין שנספו בשואה” ו”מרכז הרב ישראל לוינטל לשאלות ותשובות בנות זמננו”.

ספרים בהוצאת המכון לחקר ההלכה ויישומה:

 • הלכה לימנו: גישת התנועה המסורתית להלכה, פרופ’ דוד גולינקין (תורגם גם לאנגלית ורוסית).
 • החינוך בראי החוק וההלכה, פרופ’ שמואל גליק.
 • תשובות ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל, 1985-1999 שישה כרכים.
 • תקצירים של תשובות ועד ההלכה ( באנגלית).
 • Proceedings of the Committee on Jewish Law and Standards, 1927-1970, 3 vols, ed. Prof. David Golinkin.
 • Responsa and Halakhic Studies, Rabbi Issac Klien, second edition, ed.by Prof. David Golinkin and Rabbi Monique Susskind Goldberg.
 • The High Holy Days,Rabbi Dr. Hayyim Keival.
 • A Time to Be Born, A Time to Die: The Law and Customs of Mourning, Rabbi Issac Klien (ספר זה תורגם לרוסית ונערך ע”י הרב מיכאל קובסן).
 • Responsa in a Moment, Prof. David Golinkin .

חנות הספרים הוירטואלית של מכון שכטר תעלה לאוויר בקרוב.
לרכישת ספרים ניתן ליצור קשר בטלפון 074-7800600.

המרכז לחקר האשה בהלכה

המרכז לחקר האשה בהלכה הוקם במכון שכטר למדעי היהדות בשנת תשנ”ט על מנת לחקור את מעמד האשה בהלכה ולהציע פתרונות מעשיים לבעיית הנשים העגונות של ימינו בישראל, אשר לאחר שנים של המתנה, טרם ניתן להן מענה או פתרון מצד בית הדין הרבני.

ממצאי המחקר מובאים להצגה ודיון בפני הציבור הרחב בימי עיון שמקיים המרכז לאורך השנה.

בראש המרכז עומד פרופ’ דוד גולינקין, נשיא מכון שכטר למדעי היהדות ומומחה להלכה. במרכז פועלים רבנים ורבות הבוחנים את מקרי העגונות והסטודנטים של מכון שכטר למדעי היהדות ובוגריו פועלים כעוזרי מחקר. עו”ד שרון שנהב, פעילה בתחום זכיות נשים, הינה היועצת המשפטית של המרכז.

המרכז לחקר האשה בהלכה מוציא לאור פעמיים בשנה את כתב העת “זעקת דלות” העוסק בבעיית העגונות של ימינו. בכתב העת מתפרסמים מקרים של עגונות שהובאו בפני בית דין רבני ונדחו, ומציע כיווני פסיקה חלופיים לפסקי דין מחמירים של בתי הדין האורתודוקסיים. מטרת הפרסום היא להביא לכך שבתי הדין הרבניים יפרסמו את פסיקותיהם באופן מסודר ומנומק ובזמן סביר תוך שימוש בכלים ההלכתיים העומדים לרשותם על מנת להתיר עגונות.

כתב עת נוסף היוצא מטעם המרכז לחקר האשה בהלכה הוא “ללמוד וללמד”, העוסק בנושאים נוספים אחרים הנוגעים למעמד האשה בהלכה.

ספרים בהוצאת המרכז לחקר האשה בהלכה:

 • “פתרונות הלכתיים לבעיית העגונות במאה העשרים” הסוקר את כל הפתרונות שהוצעו לבעיה זו במאה הקודמת – בקרוב
 • “מעמד האשה בהלכה: שאלות ותשובות” בעברית ובאנגלית, מאת פרופ’ דוד גולינקין
 • “זעקת דלות: פתרונות לבעיית העגונות בימינו”
 • “Ask the Rabbi” יצא לאור בשנת תשע”א
 • ספר באנגלית על הלכות נידה

לרכישת ספרים ניתן ליצור קשר בטלפון 074-7800600

המרכז ליהדות ואומנויות

המרכז ליהדות ואומנויות הוקם בשנת תשס”א כדי לחפש ולטפח נקודות מגע בין מדעי היהדות והאומנויות. המרכז תומך בהתמחות “האומנויות ביהדות” הנלמדת במסגרת התוכנית לתואר שני של מכון שכטר, וכותב תוכניות לימודים עבור בתי ספר תל”י.

המרכז ליהדות ואומנויות הקים בשיתוף קרן תל”י את אתר האינטרנט “אסופות מדרש תמונה” העוסק באומנויות ביהדות: האתר הוקם כדי לענות על צרכיו של דור בעולם החושף אותנו מידי יום ביומו בפני אמצעי תקשורת ואתגרים חדשים. זהו גם דור אחרון בשרשרת ארוכה של תלמידים העומדים ומשתהים לפני מסורת עתיקת ימים ומתלבטים על מקומה בתרבות המודרנית.

“אסופות מדרש תמונה” מתייחס לשתי הפנים של מציאותנו: הוא מציע גישה לאוסף אמנות ממוחשב בנושאים מקראיים ויהודיים, שנאסף באהבה רבה במהלך עשרות שנים. לפניכם שער לאוצר גדול שתוכלו לתור בו בעזרת חיפוש לפי נושא, תקופה, אומן, חומרים וספרים. תוכלו להיעזר בקורות חיים, מאמרים, קטעי מקורות, הפניות לספרי עזר והצעות פדגוגיות לשימוש בחומרים אלה במסגרות חינוכיות.

מי יתן ובעזרת האוצרות הללו, בני הנוער בישראל יזכו להוסיף תובנות חדשות לפרשנות מסורותינו.

המרכז לחינוך לעמיות יהודית

המרכז לחינוך לעמיות יהודית הוקם על ידי קבוצה של חוקרים ואנשי חינוך העוסקים בנושא מזה שנים רבות. המרכז מהווה כתובת לארגונים בישראל ובתפוצות המעוניינים לקדם את התחום בנושאים כגון: מדיניות חינוכית, תוכניות לימודים, תכנון ומחקר, פיתוח מנהיגות, הכשרה מקצועית, תוכניות מפגש בין תרבותי והערכה. המרכז פועל בשיתוף פעולה עם מכון שכטר מתוך שאיפה ליצור במסגרת המכון מסגרות להכשרה מקצועית ומסלולים אקדמיים בתחום.

המרכז לחינוך לעמיות יהודית מוציא לאור בין פעמיים לשלוש בשנה את Peoplehood Papers, עלון המופץ לקהילה רחבה, ובין היתר אוניברסיטאות שונות משתמשות בחומר לטובת הצגת הנושא ומימדיו השונים. עד כה הופקו 10 מהדורות אשר כולן נמצאות באתר, ובימים אלו מתבצעת העבודה על המהדורה ה-11.

המרכז ליהדות וביו-סוציולוגיה

המרכז לחקר היהדות בראייה ביו-סוציולוגית, הוקם בשנת תש”ע (2010) במכון שכטר בתמיכה הנדיבה של קרן בינה יצרית (אוסטין, טקסס, אשר עוסקת בפיתוח ומימון של חקר הדת בכלל והיהדות בפרט, מנקודת מבט אבולוציונית. המטרה המרכזית של המרכז היא לתרום לחקר מנהגים יהודיים, זאת מתוך התייחסות לגישות הלקוחות ממדעי החברה ומבוססות על פסיכולוגיה אבולוציונית, גנטיקה מודרנית, ביופסיכולוגיה ומדעי החברה. מטרה נוספת היא להשפיע על דעת הקהל הישראלית כלפי המנהג היהודי.

בשנת 2011 החל המרכז ליהדות וביו-סוציולוגיה לקיים כנסים שנתיים על יהדות בפרספקטיבה אבולוציונית, במהלכו מתארחים חוקרים ואנשי מקצוע מכל רחבי העולם. עד כה התקיימו שני כנסים, בנובמבר 2011 וביולי 2013.

מילגות מטעם בינה יצרית מוענקות כל שנה לשני סטודנטים אשר יערכו מחקר מודרך בתחום זה.

לפרטים נוספים:
ד”ר פול שרל פוקס, 050-761-6901 (בערב)
shrell_fox@schechter.ac.il